Proces manipulace dítěte pedofilním kybergroomerem obvykle prochází několika základními etapami:
1. Vzbuzení důvěry a snaha izolovat oběť
Kybergroomeři často s dětmi řeší citlivá témata, jako např. manželské problémy, sexuální život dospělých apod. Útočníci také často mladistvým uživatelům internetu ukazují pornografické materiály (tato činnost je v mnoha právních systémech ilegální), které zasílají prostřednictvím chatu, e-mailem či přímo běžnou poštou.
Útočník zároveň oběť izoluje od okolí např. rodičů či kamarádů (rodiče ti nerozumí, já ano, mně se můžeš svěřit se svými problémy… neříkej o tom ostatním dětem, žárlily by… neříkej o tom mamince...kdybys jí to řekl/a, nenáviděla by tě…). Často v této etapě oběť získá e-mail dítěte, telefonní číslo na mobil nebo jeho adresu či adresu školy, kterou navštěvuje.
2. Podplácení dárky či různými službami, budování kamarádského vztahu
3. Vyvolání emoční závislosti oběti na osobě útočníka
4. Osobní setkání
5. Sexuální obtěžování, zneužití dítěte
Podle některých výzkumných šetření realizovaných v USA (2006) bylo každé páté dítě (10-17 let), které navštěvuje pravidelně online chat, kontaktováno kybergroomerem (pravděpodobně pedofilem). Alarmující je fakt, že pouze 25 procent dětí oznámilo snahu kybergroomera o navázání sexuálního kontaktu dospělým (rodičům, učiteli apod.).
V České republice se s kybergroomingem setkáme stejně jako kdekoli jinde v Evropě. Dokumentované jsou případy, kdy kybergroomer kontaktoval děti prostřednictvím různých internetových seznamek a nabízel jim peníze či různé dary. Jakmile pak došlo ke kontaktu dítěte a kybergroomera, došlo k sexuálnímu styku.
Přehledně o pedofilním kybergroomingu v ČR informuje například pořad ČT 168 hodin (31. 8. 2008) .
Nejlepší obranou před kybergroomingem je prevence. Ta spočívá zejména v dobré komunikaci rodičů s dětmi. Rodiče musí dětem věnovat dostatek času a hovořit s nimi, musí si s dítětem vytvořit důvěrný vztah. Děti pak musí naučit, že se jim mohou svěřit s jakýmkoli problémem. Zároveň je nutné děti informovat o tom, jaká nebezpečí jim hrozí a jak se jim vyhnout.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Použité zdroje:
Kopecký, K. Moderní trendy v elektronické komunikaci. Olomouc: Hanex, 2007.
Weber, M. G. Grooming Children for Sexual Molestation. Online: http://www.vachss.com/guest_dispatches/grooming.html
Internetový portál Broward Country Public Schools
http://www.browardprevention.org
Internetový portál BBC
http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/2969020.stm
Archiv ČT
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/31.08.2008/208411058250831-21:45-1-168-hodin-pedofil-lovil-na-internetovych-strankach-25-zneuzitych-deti.html?streamtype=RH
Archiv TV Nova
http://tn.nova.cz/zpravy/krimi/davejte-pozor-na-deti-na-webu-lovi-pedofilove.html