Remove
Meta spouští v České republice a dalších evropských státech kampaň s názvem „Moje Místo”. Cílem je zvýšit mezi uživateli povědomí o již existujících nástrojích, které mohou použít pro zvýšení vlastní bezpečnosti a ochrany soukromí během užívání sociálních sítí Facebook a Instagram. Meta připravila kampaň po konzultacích s mladými uživateli obou platforem. V Česku se na ní podílí odborníci z projektu E-bezpečí Univerzity Palackého, který se zaměřuje na bezpečnost dětí v online prostředí.
8. února 2022 tradičně slavíme Den bezpečnějšího internetu a projekt E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci v tento den oznamuje stávající a plánované aktivity, kterými se bude v tomto roce bude aktivně podílet na podpoře bezpečného chování v online prostředí. Dovolte nám tedy v tento den alespoň v krátkosti představit, co nás v tomto roce čeká a co nás (doufejme) nemine.
Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se podílela na vzniku nového desetidílného podcastového seriálu Tvoje cesta #onlinem skupiny ČSOB, který se věnuje klíčovým tématům spojeným s online prostředím a prevencí rizikového chování. Podcasty obsahují celou řadu důležitých informací, rad a doporučení, které mohou děti a jejich rodiče využít pro zvýšení své bezpečnosti.
Bezplatná výuková online hra Interland od firmy Google je nově dostupná českým dětem. Hra, která má malým hráčům zábavnou formou vštípit základy bezpečného chování na internetu, je teď kompletně v českém jazyce. Google se tak snaží šířit mezi školáky povědomí o digitální bezpečnosti v době, kdy objem využívání internetu u dětí v důsledku koronavirové pandemie vzrostl. Vzhledem k narůstajícímu počtu kybernetických incidentů novou výukovou hru vítá také policie.
Stanovisko ředitele Asociace nestátních organizací, Matěje Hollana
Praha, 27. února – Ředitel Asociace nestátních organizací, Matěj Hollan se tímto dementi omlouvá tvůrcům dokumentů V síti a V síti: Za školou za včerejší prohlášení jedné naší sekce, která bez schválení orgány Asociace vydala prohlášení odsuzující tento film. Několik členů Asociace se proti tomuto jednání naší sekce hned vymezilo.
Jak jsem zjistil a co považuji za největší problém, členové sekce dokument neviděli (!), stejně jako neviděli metodiku určenou pro pedagogy, nový web určený pro rodiče a pedagogy a neseznámili se ani s navazujícími preventivními aktivitami a činnostmi projektu.
Po zjištění faktů se autorům dokumentu omlouváme, omlouváme se všem školám a pedagogům, které jsme bez znalosti věci vystrašili, omlouváme se MŠMT, které jsme uvedli v omyl, a naopak vyjadřuji po seznámení se s detaily projektu přesvědčení, že edukační film spolu se setem doprovodných materiálů a programů je zpracován s odbornou péčí a může této dosud velmi skryté a podceňované problematice pomoci k jejímu řešení.
„Vzniklá situace mě velmi mrzí, tvůrcům jsem se již omluvil, věřím, že původní vyjádření, které bylo vytvořeno, aniž by jeho autoři viděli inkriminovaný film, nestačilo způsobit škody. Přeji filmu co nejvyšší návštěvnost a věřím, že na základě něho se budou všichni více věnovat e-bezpečnosti. Film V SÍTI: ZA ŠKOLOU je otevřením tématiky a je příkladnou činností, jak umělecký žánr angažovaného dokumentu může přispět k řešení palčivých společenských témat.“
Pro více informací odkazuji na web e-bezpečí.cz, kde je přehledně vysvětleno, jak film V síti: Za školou komunikuje téma - promyšleně, citlivě a věřím, že i účinně: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/tiskove-zpravy/1799-prohlaseni-ke-stanovisku-asociaci-nestatnich-organizaci-spolecne-s-osprch-k-filmu-v-siti-za-skolou
Matěj Hollan
Ředitel Asociace nestátních organizací
774956148
Ke stanovisku se přihlásily i ostatní organizace, které dementovaly svá stanoviska a autorům filmu se omluvily:
Vyjádření Odborné společnosti pro prevenci rizikového chování
Vyjádření České asociace adiktologů
Vyjádření Asociace nevládních institucí
Osobní dopis Mgr. Martiny Budinské (vedoucí oddělení prevence, MŠMT)
Fact Ninja v boji proti neetickým kampaním
Právě vydáváme: Rizika spojená s umělou inteligencí (pro veřejnost)
Zneužívání umělé inteligence v kampani Donalda Trumpa
Meta odstranila tisíce účtů spojených se sextortion, vydírání však pokračuje dál
Jak podvodníci zneužívají popularitu umělé inteligence k šíření malwaru a phishingu
Poradna E-Bezpečí o letních prázdninách řešila desítky případů