V těchto dnech došlo k aktualizaci generátorů obrázků, které jsou nasazeny do produktů OpenAI (ChatGPT, Sora apod.). Kvalita výstupů přitom viditelně vzrostla a odhalit např. fotografii vygenerovanou umělou inteligencí se stává pro laiky (ale často i profesionály) téměř nemožné. Lze předpokládat, že tyto nové modely způsobí masový nárůst počtu deep fake fotografií a videí na internetu a zcela jistě budou zneužívány třeba v rámci volebních kampaní.
Je libo Donalda Trumpa, jak si dává “špeka” s Vladimírem Putinem? Žádný problém, během několika vteřin dostanete uvěřitelný výstup. Stačí si jen trošku víc pohrát se zadáním (promptem) - třeba popsat, že má výsledek působit jako analogová fotografie… a umělá inteligence začne tvořit. Takto jednoduše je možné vytvořit v zásadě cokoli.
Výše uvedené fotografie vytvořily generátory obrázků od OpenAI.
Etické limity jsou přitom nastaveny poměrně volně - pornografický materiál ani Adolfa Hitlera samozřejmě tyto běžné nástroje nevygenerují, na druhou stranu např. materiály spojené s konzumací drog nejsou velký problém. Co AI nástroje filtrují poměrně razantně, je oblast rasismu - pokud např. napíšete, že chcete fotografii politika obklopeného černochy, aktivuje se etická hranice; pokud ale popíšete černochy jako “obyvatele JAR”, AI výsledek vytvoří. A generování známých politiků v běžných situacích modely tvoří různě - v závislosti na konkrétním kontextu. Každopádně např. ChatGPT tvrdí, že: "nemůže generovat obrázky skutečných žijících politiků, a to ani v běžných nebo satirických situacích. Důvodem jsou etické a právní zásady týkající se zneužití identity". Ve skutečnosti je ale velmi často vytvoří. Hranice však u všech online modelů velkých firem existují.
Inovované generátory dokáží bez větších problémů věrně napodobit vzhled známých českých politiků - od prezidentů, přes premiéry, senátory či poslance, stačí, aby na internetu zanechali dostatečnou digitální stopu (tj. dostatek fotografií, na který se AI může trénovat). Výstupy jsou přitom natolik kvalitní, že laické a nepoučené uživatele sociálních sítí mohou snadno zmást. Občas se při generování opět aktivuje etický filtr, ale ten jde poměrně snadno obejít.
Inovované modely rovněž umožňují tvořit grafiku všeho druhu (včetně politických karikatur), zlepšila se také jejich schopnost vkládat do obrázků vlastní texty, na vyšší úrovni je mimo jiného třeba tvorba pojmových/mentálních map. To může samozřejmě svádět k tomu, aby političní marketéři aktivně AI v kampaních používali - je to rychlé, snadné, s minimálními náklady.
Výše uvedené karikatury vytvořily generátory obrázků od OpenAI.
Schopnost generovat deep fake videa takto snadno klade zvýšené nároky na mediální gramotnost uživatelů internetu - především pak uživatelů sociálních sítí, po kterých se tyto produkty AI masově šíří.
Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci
P. S. Další ukázky deep fake fotografií generovaných AI najdete na mém profilu: https://facebook.com/kopeckyk.