Home Věda a výzkum Výzkum projektu E-Bezpečí & Centra PRVoK Rizikové jevy feed-image

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_boyandrobot.jpgJednou z důležitých vlastností velkých jazykových modelů generativní umělé inteligence je jejich schopnost konverzovat s námi prostřednictvím přirozeného lidského jazyka. To přirozeně vede k tomu, že si tyto AI nástroje personifikujeme a dáváme jim lidské vlastnosti – je to náš virtuální asistent, persona, kamarád, pomocník a v mnoha případech i společník. AI konverzační nástroje tak zdatně konkurují živým lidem a je otázkou, zda v blízké budoucnosti skutečně velkou část lidské konverzace nevytlačí – AI se s námi totiž nehádá, omlouvá se, není konfliktní, nevybuchuje emocemi, motivuje nás, chválí nás, není agresivní, nemusíme se jí omlouvat apod.

Quishing je kombinace slov "QR kód" a "phishing". Jde o sofistikovaný typ phishingového útoku, který využívá QR kódy k oklamání uživatelů a získání jejich citlivých informací. QR kódy jsou běžně používány k rychlému přístupu na webové stránky nebo k získání různých informací pomocí chytrých telefonů.

mini_romancescambabka.jpgDůvěřuj, ale prověřuj, toto heslo by se mělo vybavit každému, kdo se v online světě pokouší seznámit. Při internetovém seznamování totiž hrozí celá řada rizik, ať už jde o rizika spojená se sexuálním obsahem (kybergrooming, sextortion, revenge porn, webcam blackmailing) či o různé druhy podvodů - typicky např. tzv. romance scam. Zpozornět by pak měli především starší uživatelé internetu, kteří jsou osamělí, terčem se však mohou stát i osoby, které věří, že díky seznamování snadno zbohatnou, protože se seznámili s někým, kdo disponuje velkým množstvím finančních prostředků. Bohužel počty podvedených a finanční částky, o které oběti podvodu přišly, neustále narůstají.

mini_badai.jpgGenerativní umělá inteligence má řadu pozitiv (kterým se věnujeme např. na našich specializovaných stránkách), na druhou stranu nesmíme ignorovat také rizika a problémy, které s sebou tato technologie nese. Ve veřejném prostoru se např. v posledních měsících stále více objevují fotografie a videa, která byla vytvořena s pomocí nástrojů generativní umělé inteligence. Mnohá z nich pak zachycují známé osobnosti - bez jejich souhlasu a s cílem dehonestovat je či zneužít např. k podvodné činnosti. Týkají se však i běžných uživatelů internetu, např. dospívajících dívek, které se staly terčem tzv. svlékacích aplikací. 

mini_robotandchild.pngV poslední době se umělá inteligence stává čím dál tím více využívanou technologií. To ale neznamená, že by nešlo najít způsoby, jak se dá zneužít. Někteří žáci základních a středních škol se např. snaží využít umělou inteligenci k psaní referátů či jiných prací v češtině a angličtině, aby se vyhnuli problémům s náročnou prací a časovým omezením. Učitelé pak bohužel nedokáží rozpoznat, zda práci napsat žák, nebo zda byla práce vytvořena jiným způsobem. Žáci pak získají výborné známky a pochvalu učitele.

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.