Online poradna projektu E-Bezpečí opětovně zachytila několik případů tzv. romance scamu, tedy podvodu, jehož základem je zneužití oběti (typicky seniora) prostřednictvím nabídnutí romantického vztahu, přičemž v průběhu komunikace pachatel/pachatelka od oběti vyláká peněžní prostředky. Pachatel nově předstírá, že je příslušnicí americké armády, která se chystá žít v ČR a investovat zde své finanční prostředky.
„Mému otci přišla na začátku tohoto roku e-mailem nabídka na seznámení od ženy jménem Nadja West, která je údajně generálem americké armády v Afghánistánu. Letos jí má skončit služba a ona chce poté žít v ČR a investovat zde své peníze. Otec si myslí, že ho tato žena miluje. Poslal jí nejprve asi 40 000 Kč na pojištění cenné zásilky a v pondělí si půjčil 200 000 Kč na clo. Otec je v důchodu a nyní v podstatě žije na hranici životního minima.“ (klient poradny E-Bezpečí)
Podvod využívá identity reálné osoby – generálka Nadja Y. West z US Army skutečně existuje, poškozeným pachatelé také posílají její fotografie. Jde však o podvod, jehož cílem je přesvědčit klienty o tom, že si s touto osobou skutečně dopisují. Na podvod zneužívající identitu generálky Westové upozorňuje řada zahraničních serverů orientovaných právě na romance scam (ScamDigger.com, RomanceScam.com).
(generál armády USA a zároveň lékařka Nadja West skutečně existuje)
Na podobné podvody zaměřené na navázání romantických vztahů, které využívají vojáky americké armády, upozorňují klienti dalších specializovaných serverů:
"Zdravím Vás, na toto pozor. Oslovil mě muž, americký voják s hodností plukovníka jménem Mark Smith – vdovec s 12 synem, který mi psal, že za 3 týdny odchází do důchodu, rád by se se mnou seznámil a začal mi psát srdceryvné vyznání lásky, romantika jako ve špatném filmu. Nakonec po mně požadoval částku téměř 7000 EURO." (klientka Podvodnefirmy.cz)
K šíření romance scamu se využívá jak tradiční email, tak i sociální sítě, případně stránky online seznamek. Zatímco v minulosti byl obsah podvodného mailu převážně v angličtině, dnes se objevuje stále častěji scam lokalizovaný do češtiny – proto dokáže oslovit velké množství osob, které angličtinu neovládají – mimo jiných i české seniory.
Důrazně varujeme všechny uživatele internetu před reagováním na nabídky obdobného typu. V žádném případě nepřevádějte žádným osobám z internetu finanční prostředky, stejně tak neposkytujte neznámým osobám citlivé údaje, včetně údajů o vašem bankovním účtu či čísle kreditní karty. V případě, že jste však již peníze pachateli odeslali, kontaktujte co nejdříve Policii ČR (existuje možnost transakci zablokovat).
Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký