V souvislosti s nově zveřejněnými případy online podvodů, jejichž terčem se stále častěji stávají senioři, je nutné připomenout si základní principy fungování podvodů, které se označují jako scam (v našem případě tzv. romance scam).
Romance Scam je označení pro podvod, jehož základem je zneužití oběti (zpravidla seniora) prostřednictvím nabídnutí romantického vztahu (který je zpravidla zakončen nabídkou k sňatku), přičemž v průběhu komunikace pachatel/pachatelka od oběti vyláká peněžní prostředky.
Aby byl podvod co nejúčinnější, využívají pachatelé (tzv. scammeři) fotografie osob atraktivního vzhledu (zejména fotografie žen). Pomocí falešného profilu pak osloví co nejvíce potenciálních obětí a čekají, kdo na nabídku zareaguje.
Obětem nabídnou smyšlenou historku, například o tom, že se jim oběť líbí, že chtějí opustit zemi, ve které žijí (např. z důvodu války, z důvodu špatných existenčních podmínek apod.) a že chtějí k oběti osobně přijet. Bohužel však nemají prostředky např. na dlouhou cestu nebo mají nenadálé výdaje, které jim znemožňují ze země původu vycestovat, proto potřebují od oběti finanční pomoc.
(Fotografie "Ruslany" využitá ke scamu)
Někdy se romance scam kombinuje s tzv. SCAM419 (v českých podmínkách se tento druh podvodu označuje také jako tzv. nigerijské dopisy, často však obě označení splývají) – tedy, že scammer zdědil velké množství finančních prostředků (např. zlata), ale protože je v jeho zemi válečný konflikt, chce peníze převést do Evropy – např. do ČR. K převodu však potřebuje dostatek financí na uhrazení bankovních poplatků. O případech z ČR jsme vás informovali na stránkách portálu E-Bezpečí např. zde.
Mezi obvyklé příběhy patří:
- scammer potřebuje půjčit peníze na vyřízení pasu,
- scammer potřebuje půjčit peníze na letenku, aby mohl přiletět k oběti,
- scammer potřebuje peníze na převod peněz na účet oběti,
- scammer potřebuje peníze na zaplacení daní (má např. zlato, které potřebuje před odesláním zdanit)
- scammer se do oběti zamiloval, ale nemá prostředky, jak se k ní dostat,
- scammer má nečekaný zdravotní problém a je hospitalizován, potřebuje uhradit náklady spojené s léčbou,
- scammer potřebuje zaplatit poplatky za telefon/internet, aby mohl pokračovat v komunikaci,
- scammer potřebuje peníze pro své rodiče, kteří potřebují urgentní léčbu
apod.
K šíření romance scamu se využívá jak tradiční email, tak i sociální sítě, případně stránky online seznamek. Zatímco v minulosti byl obsah podvodného mailu převážně v angličtině, dnes se objevuje stále častěji scam lokalizovaný do češtiny – proto dokáže oslovit velké množství osob, které angličtinu neovládají – mimo jiných i české seniory.
Důrazně varujeme všechny uživatele internetu před reagováním na nabídky obdobného typu. V žádném případě nepřevádějte žádným osobám z internetu finanční prostředky, stejně tak neposkytujte neznámým osobám citlivé údaje, včetně údajů o vašem bankovním účtu či čísle kreditní karty.
Kamil Kopecký
E-Bezpečí / Centrum PRVoK PdF UP