Home Z naší kuchyně Poradna projektu E-Bezpečí v loňském roce řešila více než 270 případů. Zaznamenala tak meziroční nárůst o více než 35 %.

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_poradna2014Poradna projektu E-Bezpečí provozovaná Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v loňském roce řešila více než 270 případů zneužití internetových služeb k útokům na děti či dospělé uživatele internetu. Zaznamenala tak meziroční nárůst o více než 35 %.


"Mezi nejčastěji hlášené případy patří zejména kyberšikana, která tvoří více než 28 % v
šech případů. Kyberšikanu hlásí jak děti, tak jejich rodiče či pedagogové, které hledají rady, jak se zachovat, jak zajistit bezpečí oběti, jak odstranit závadný obsah, jak zajistit, aby se daná situace neopakovala, zdali a jakým způsobem viníky potrestat," uvádí Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí. Dále dodává: "Řada dětských klientů kontaktuje poradnu v situaci, kdy do prostředí internetu unikly např. jejich intimní materiály a děti se staly oběťmi manipulace či přímo vydírání jinými uživateli internetu. Tyto oběti svůj problém neoznámí dospělým - rodičům, učitelům, ani policistům. Naopak využijí anonymního prostředí internetu a pokusí se problém vyřešit svými vlastními silami."

Mezi další frekventované okruhy problémů řešených poradnou patří případy trestného činu nebezpečné pronásledování (tzv. stalking), které tvoří 15 % řešených případů. Stalking ohlašují v plných 100 procentech především ženy, které řeší problémy se současnými či bývalými partnery.

poradna2014

(Zdroj obrázku: iHackers)

K dalším problémovým oblastem patří rizikové sdílení intimních materiálů v prostředí internetu (tzv. sexting), které ohlásilo téměř 12 % klientů. Stále častěji jsou do poradny nahlašovány různé formy rodinných či sousedských sporů, které probíhají v prostředí internetu (např. formou pomluv, urážek, zveřejňováním nepravdivých informací, zakládáním falešných profilů na sociálních sítích apod.) a které tvoří téměř 27 % všech případů.

Poradna v loňském roce rovněž řešila 7 případů kybergroomingu - tj. rizikovou manipulaci dítěte ve virtuálním prostředí, jejímž cílem je přimět dítě k osobní schůzce v reálném světě. Případy kybergroomingu tak tvoří pouze 2,7 % všech případů, jejich nebezpečnost je však velmi vysoká.

Činnost poradny probíhá ve spolupráci s Policií ČR, zejména s oddělením informační kriminality Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.

Mezi projektem E-Bezpečí a Policií ČR je vzájemná spolupráce na velmi dobré úrovni. Činnost policistů souvisí s přímým napojením na poradnu, kde jsou policisté vedeni jako konzultanti a stejně tak jako ostatní členové zpracovávají posudky oznámených událostí,“ uvádí kpt. Pavel Schweiner, kriminalista KŘPOL. Dále doplňuje: „Pokud je zjištěn přesah v rovině trestně právní, případ si oddělení informační kriminlaity přebírá a řeší jej.

Stejně tak je E-Bezpečí využíváno v rámci spolupráce a řešení kybernality prověřované právě tímto oddělením. Vzájemně takto bylo spolupracováno na mnoha případech. Za zmínku stojí zmínit spolupráci z loňského roku, díky níž se podařilo zajistit stopu vedoucí k pachateli závažného mravnostního trestného činu. Policie ČR v problematice internetové kriminality projekt E-Bezpečí vítá a má plnou podporu i u vedení Policie ČR Olomouckého kraje.

Online poradna projektu E-Bezpečí také úzce spolupracuje s Linkou bezpečí, projektem Seznam se bezpečně! a dalšími specializovanými organizacemi, které se zaměřují na podporu obětí internetové kriminality. Pokud chcete poradnu kontaktovat, využijte www.napisnam.cz.

Poradna projektu E-Bezpečí je podporována statutárním městem Olomouc v rámci Městského programu prevence kriminality, stejně jako komerčními partnery - zejména firmou Seznam.cz, Google a Vodafone.

Redakce E-Bezpečí

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.