Kybergrooming, sexting, kyberšikana, ale také např. bezpečné chování na sociálních sítích či online podvody, to vše jsou témata, která s žáky a pedagogy pravidelně řešíme přímo ve školním prostředí. Každoročně tak v zrealizujeme stovky akcí a odučíme tisíce hodin výukových lekcí, jejichž cílem je připravit žáky na pohyb v online prostředí. Výjimkou není ani letošní školní rok - od září tým E-Bezpečí zrealizoval v terénu přes 70 akcí.
“Základem naší práce je především přímý kontakt s dětmi - žáky základních a středních škol, se kterými řešíme palčivá témata, která se jich přímo dojíkají,” uvádí Pavel Schweiner, vedoucí sekce vzdělávání projektu E-Bezpečí. Zároveň doplňuje: “V letošním roce jsme pro školy otevřeli hned několik nových programů - nově nabízíme např. speciální program pro žáky 1. stupně ZŠ, inovovali jsme také naše programy pro vyšší stupně ZŠ a SŠ. Velmi oblíbený je také náš program pro učitele, který je zaměřen na problematiku umělé inteligence.”
Vzdělávací aktivity E-Bezpečí jsou doplněny také o intervenci a aktivní řešení případů, které nám děti i dospělí hlásí prostřednictvím naší online poradny. A bohužel, počty případů neklesají, každý den nám do poradny dorazí případ, který souvisí s problematikou online bezpečnosti. Pravidelně tak řešíme problémy spojené se sextingem, vydíráním nebo např. online podvody.
Pro pedagogy, rodiče a další cílové skupiny máme připraveno mnoho materiálů, které mohou využívat zcela zdarma a bezplatně. Určitě doporučujeme navštívit naše specializované stránky, které v pravidelných intervalech inovujeme.
Velké poděkování posíláme našim partnerům, bez kterých by akce neproběhly, především MŠMT, statutárním městům Olomouc a Ostrava a také Nadaci O2. Děkujeme!
Redakce E-Bezpečí