Na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v týmu E-Bezpečí v těchto dnech vzniká online vzdělávací hra určena žákům základních škol s názvem Internet Highway (Internetová dálnice). Jejím cílem je učit žáky zábavným a atraktivním způsobem zásady internetové bezpečnosti.
“O internetu se často mluví jako o informační dálnici, po které se každý den pohybují miliardy řidičů z celého světa. Stejně tak jako v reálném světě, tak i na internetu nalezneme řidiče, kteří dodržují pravidla, jezdí bezpečně a chovají se slušně a ohleduplně. Narazíme zde ale také na řidiče piráty, kteří jsou nebezpeční, bezohlední, porušují pravidla provozu a mohou způsobit neštěstí…”, uvádí Kamil Kopecký z Centra PRVoK PdF UP. Zároveň dodává: “Naše online hra si klade za cíl přiblížit žákům základních škol atraktivním a zábavným způsobem svět internetové bezpečnosti, využít jejich zvídavosti, ale také touhy pobavit se.”
(ukázka gameplay)
A právě o to jde, o propojení zábavy, vzdělávání a zároveň o co nejužší přiblížení cílové skupině. Hlavními průvodci hry jsou totiž děti, které vyrazily na internetovou dálnici. Na ní se setkávají s celou řadou virtuálních postav, které potřebují pomoci vyřešit nejrůznější problémy. Hned na první úrovni musí pomoci Evě oddělit spam od běžných e-mailů, získat heslo pro otevření trezoru, jako antivirový robot rozstřílet zlé viry útočící na počítač nebo odhalit, proč Ježíšek nedostal vaše e-maily apod. Na své cestě se pak seznamují třeba s tím, jak fungují antivirové programy, co je to firewall, jak poznat spam, jak vytvořit silné heslo, nebo např. rozlišit nejrůznější druhy virů, které mohou proniknout do našich počítačů.
“První level je zaměřen ryze technicky, soustředíme se především na základní zabezpečení počítače či mobilního telefonu,” uvádí René Szotkowski, spoluautor hry. Zároveň dodává: “Vyšší úrovně jsou orientovány např. na ochranu osobních údajů v online světě, autorská práva, nechybět budou také klasická témata spojená s rizikovým chováním, jako je kyberšikana, kybergrooming či sexting.”
Hra obsahuje celou řadu vzdělávacích prvků cílených na upevňování znalostí a dovedností, které žáci na své cestě načerpali. Využívá např. tzv. memory cards, kartiček s klíčovými sděleními, které hráči na své cestě sbírají. Samozřejmostí jsou různé drobné testíky a hlavolamy, po jejichž splnění děti získávají indicie pro svůj další postup.
(Memory Card zaměřená na typy malware)
“Abychom měli přehled o vzdělávacím obsahu jednotlivých levelů, vytvořili jsme si tzv. stromy znalostí (memory tree), které znázorňují, jaká konkrétní témata se v příslušné úrovni řeší,” vysvětluje Kopecký. “Velmi přesně tak víme, jaké znalosti žáci získávali v předchozích úrovních a na co je třeba dále zaměřit pozornost.”
(“Knowledge tree” nebo strom znalostí 1. levelu)
Velmi důležitá je pak samotná interakce hry s hráči – mnoho preventivních programů orientovaných na internetovou bezpečnost využívá často pasivní způsoby vzdělávání žáků (např. prostřednictvím vzdělávacích videí či různých letáků a plakátů), hra Internet Highway naopak cílí především na interaktivní zapojení žáků, kteří prozkoumávají herní plochu, objevují zajímavé informace, řeší problémové situace, ale také se baví.
Hra Internet Highway funguje v běžných internetových prohlížečích, není třeba ji tedy speciálně instalovat. Zahrát si ji můžete také na tabletech. První level je všem žákům otevřen na www.internethighway.cz.
Redakce E-Bezpečí