fbpx

Home Z naší kuchyně Poradna projektu E-Bezpečí v roce 2019 řešila 353 případů, zaznamenala meziroční nárůst o 9 procent.

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


Online poradna projektu E-Bezpečí řešila v letošním roce 353 případů rizikových forem chování v online prostředí. Poslední případ pak do poradny dorazil 31. 12. 2019 přibližně hodinu a půl před půlnocí. Nezletilé oběť ohlásila napadení jejího účtu na sociálních sítích expartnerem a únik potenciálně zneužitelných fotografií a videonahrávek do online prostředí.

Poradna projektu E-Bezpečí pro oběti kybernetické kriminality poskytuje již 10 let pomoc obětem kybernetické kriminality, a to jak dětem, tak i dospělým uživatelům. V posledních letech pak - v souvislosti s nárůstem případů mravnostní kriminality - stále častěji řeší případy spojené se zneužitím intimních materiálů v kyberprostoru. V letošním roce pak počet těchto incidentů tvořil plných 46 % všech případů. 

V letošním roce online poradna řešila případy spojené s celou řadou témat, přičemž první příčky pomyslného žebříčky tvořily situace spojené s konsensuálními či nekonsensuálními formami sextingu. Na dalších místech pak nalezneme případy, ve kterých dítě či dospělá osoba zažila vydírání či vyhrožování, případné krádež identity. S pravidelností se v poradně objevují různé druhy podvodů, scam (romance scam) a související fenomény.

Počet případů řešených poradnou trvale roste a v zásadě kopíruje nárůst počtu případů kyberkriminality řešených Policií ČR. Zatímco kriminalita jako celek v ČR klesá, kyberkriminalita je na vzestupu.

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

Poradna projektu E-Bezpečí je podporována řadou institucí, ke kterým patří statutární město Olomouc, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Ministerstvo vnitra ČR a společnost O2 Czech Republic. Projekt E-Bezpečí je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 

 

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Poradna projektu E-Bezpečí v roce 2019 řešila 353 případů, zaznamenala meziroční nárůst o 9 procent.. E-Bezpečí, roč. 5 (2020), č. 1, s. 1-2. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1727


 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png