Home Tiskové zprávy Přidej se k nám a bojuj za bezpečný internet! Staň se jedním ze dvou stovek nových Web Rangers!

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


webrangers_headline

Jak se bezpečně chovat na internetu? Jaké nebezpečí číhá na Facebooku a jiných sociálních sítích? Odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého společně s partnery z firem Google a GEG ČR hledají dvě stovky dětí do patnácti let, které se chtějí zapojit do projektu Web Rangers 2.0. Na všechny odvážné čeká troška teorie – lektoři z projektu E-Bezpečí s nimi proberou pravidla správného chování na internetu – ale hlavně spousta zábavy! Teenegeři vytvoří vlastní video, komiks či blog, jenž seznámí jejich blízké a kamarády s principy internetové bezpečnosti.

 

Děti se mohou těšit na pestrý program vedený lektory z Pedagogické fakulty UP i na odborníky z firmy Google. Hlásit se je možné do 10. října na adrese www.webrangers.cz.

Projekt Web Rangers využívá potenciálu samotné cílové skupiny, tedy dětí. Ty totiž dokážou velmi rychle mezi své vrstevníky rozšířit informace o tom, jak nebezpečné může být např. šíření intimních materiálů na internetu, jak postupovat v situacích, kdy nás na internetu někdo manipuluje nebo na co si dávat pozor při využívání sociálních sítí. Výstupy projektu svědčí o tom, jak jsou české děti kreativní a že pro ně technika není žádnou překážkou. Dokazují, jak moc jsou v prostředí internetu domorodci a jak moc se od nich dospělí mohou naučit,“ řekl Kamil Kopecký z PdF UP, koordinátor projektu E-Bezpečí.

Staň se Web Rangerem i Ty!

Noví zájemci se zúčastní speciálního workshopu, kde se dozvědí o pravidlech bezpečného chování na internetu a získají informace, které jim pomohou při práci na vlastních projektech: budou mít za úkol vytvořit video, komiks, web nebo blog, mobilní aplikaci, článek do novin, či uspořádat besedu ve škole tak, aby své okolí seznámili s pravidly internetové bezpečnosti. Do projektu se letos poprvé zapojí také YouTube komunita mladých českých talentů – ti dětem přiblíží vlastní zkušenosti s bezpečným pohybem na internetu a tvorbou obsahu na YouTube.

„Internet nám nabízí spoustu výhod a příležitostí: usnadňuje život, šetří čas, umožňuje sdílet a komunikovat na dálku, zpřístupňuje informace, ke kterým bychom se jinak nedostali. Pro naše děti se stal nezbytnou součástí života. A stejně tak jako je důležité naučit je pravidlům provozu, je důležité, aby znali pravidla bezpečného používání internetu,“ uvedla Taťána le Moigne, ředitelka českého Google. „Nápad na projekt Web Rangers se poprvé zrodil u našich kolegů v Izraeli před 4 lety, kde se setkal s obrovským úspěchem. Vychází z poznání, že je efektivní, pokud si děti sdílí své znalosti mezi sebou samy. Jsem moc ráda, že v Česku již vyrostla první generace Web Rangerů, a těším se na tu příští,” dodala Taťána le Moigne.

Zájem stát se prvními českými Web Rangery projevilo v březnovém kole 130 českých teenagerů ve věku 13–15 let. Při návštěvě v pražské pobočce firmy Google je proškolili odborníci z PdF UP, s dětmi mluvili o internetových trendech a bezpečnosti. Web Rangeři během následujících tří měsíců vymysleli vlastní projekty, které představili svým spolužákům, kamarádům i širší veřejnosti. V 1. ročníku projektu připravilo 78 dětí-autorů celkem 47 projektů. Porota vybrala top 6 projektů, které doporučila v zemích Evropy, Blízkého východu a Afriky. Jejich projekty zasáhly více než 30 000 dětí.

Projekt Web Rangers je společnou iniciativou českého Googlu, E-Bezpečí (PdF UP), Google Edu Group a komunity nadšenců pro služby Googlu. Každé dítě se během práce na projektu mohlo obrátit na E-Bezpečí nebo se poradit s tzv. tetami z GEGCR.cz.

webrangers_bigmaterials

Nejzajímavějším dětským projektem se stalo video komentované v několika jazycích na téma zbytečného "odhalování se”, resp. sdílení informací na sociálních sítích (440 zhlédnutí na YouTube); porotu zaujalo také video se známým českým YouTuberem Nikdy nevíte, kdo je za monitorem! (přes 5 600 zhlédnutí) od Lukáše Priknera. Další úspěšný projekt The E-savers bojuje proti kyberšikaně komiksem na pokračování.

Více informací najdete na webu www.webrangers.cz nebo na YouTube kanále projektu.

Zprávu zpracovala Lenka Skácelíková, oddělení komunikace Univerzity Palackého

Bližší informace:

Kamil Kopecký
koordinátor projektu E-Bezpečí a vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel.: +777 146 808

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.