Home Rizikové jevy Sociální sítě a jejich rizika Klonované profily jsou běžnou součástí internetových podvodů. Ověřujme si, koho si přidáváme do přátel.

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_clonedprofile.jpgMožná se i vám stalo, že vás někdo z okruhu vašich známých či přátel na sociálních sítích požádal o přátelství a vy jste později zjistili, že ho již v přátelích máte, a to dokonce dvakrát. To může být signál, že došlo k naklonování profilu - někdo zkopíroval profil vašeho známého a využil k tomu informace a fotografie z veřejné části jeho profilu. A pod tímto profilem se pokusil zařadit se mezi vaše přátele. Může to být varovný signál toho, že něco není v pořádku.

Klonované profily se využívají pro nejrůznější formy podvodů - jakmile si klonovaný profil přidáme mezi naše přátele, umožníme mu přístup k dalším informacím, které jsou určeny právě jen pro okruh našich přátel a ne pro veřejnost, odhalíme mu více z našeho soukromí, ale také informace o tom, koho v přátelích máme. Velmi často si také neověřujeme, zda jde skutečně o osobu, za kterou se daný uživatel vydává, a automaticky jeho žádost schválíme. A protože si myslíme, že jde skutečně o našeho známého, jsme ochotni mu pomoci v různých situacích - půjčit peníze, provést platební transakci, pomoci mu s odblokováním jeho účtu, autorizovat platbu mobilním telefonem apod. Proto se také s klonovanými profily pojí řada podvodů, které jsme vám podrobně odhalili v našem youtube cyklu Prevíti na síti.

Samozřejmě klonovaný profil může patřit skutečně vašemu příteli i známému, proto bychom si vždy měli ověřit, zda skutečně komunikujeme s člověkem, kterého známe - např. se ho zeptat na nějakou důvěrnou informaci, vyzkoušet ho pomocí otázky, na kterou zná odpověď pouze on, poslat mu SMS či zatelefonovat apod.

Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Klonované profily jsou běžnou součástí internetových podvodů. Ověřujme si, koho si přidáváme do přátel.. E-Bezpečí, roč. 6 (2021), č. 2, s. 50-51. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2429

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.