Home Rizikové jevy Kybergrooming Trivium Co je sextortion

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_sextortion.pngTermín sextortion vznikl spojením slov sex + extortion a označuje vydírání, při kterém jsou využívány intimní materiály (fotografie, videa). Sextortion může být zaměřeno na konkrétního člověka (vytipovaného např. na sociálních sítích), může však mít i podobu e-mailového spamu (není tedy zaměřen na konkrétní osobu, ale je rozšiřován masově). Oba typy se od sebe liší především průběhem:

1. Sextortion zaměřený na konkrétní osobu

Sextortion zaměřený na konkrétní osobu začíná oslovením - v prostředí sociálních sítí nás osloví neznámá osoba (zpravidla žena), která si s námi chce povídat. Postupně s námi naváže důvěrnější vztah a komunikace začne přecházet např. k výměně fotografií (včetně fotografií intimních), případně ke komunikaci přes webkameru, ve které nás opět manipuluje k tomu, abychom se na webkameře obnažili či např. prováděli masturbaci. Pachatel (=fiktivní žena) si všechny materiály nahrává - včetně obrazu z webkamery - a jakmile je získá, začne je využívat k vydírání. Vyhrožuje, že vše zveřejní a poškodí naši pověst, zničí nám život, zlikviduje nás profesně… pokud nezaplatíme, případně mu nebudeme posílat další materiály.

Sextortion v této podobě se týká jak dospělých, tak i dětských uživatelů internetu - u dětí je motivací pachatel např. získat moc nad dítětem, vylákat z něj pornografické materiály, případně je dokonce přimět k osobní schůzce (viz fenomén kybergrooming).

2. Sextortion v podobě vyděračských e-mailů

V této podobě nám pomocí e-mailového spamu dorazí zpráva, že nám neznámý hacker pronikl do počítače, získal přístup ke všem našim složkám a také webkameře, už mnoho měsíců nás nahrává a získal naše intimní záběry. Pokud nezaplatíme, všechny tyto materiály zveřejní a poškodí naši pověst. Na zaplacení máme omezený čas. Tento typ sextortion je postaven na strachu, že nám někdo skutečně pronikl do počítače, ve skutečnosti to však není pravda. Sextortion si můžete v bezpečném prostředí vyzkoušet na našem webu: http://www.e-bezpeci.cz/fakeemail

Fenoménem sextortion se podrobně zabývá jeden z dílů našeho cyklu Prevíti na síti:

Co dělat, když nás někdo vydírá

Stali jste se obětí vydírání v online prostředí? Nevíte, co dělat? Pomůže vám tento text.



Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.