Home Rizikové jevy Hoax, fake news Policie vám zablokuje váš počítač

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_policieSpustili jste si počítač a zobrazilo se vám hlášení, že jste byl/a Policií ČR přistižen/a při porušování autorského práva (2 - 8 let odnětí svobody) či sledování dětské nebo zoofilní pornografie (4 - 12 let) a porušili tak článek 128 či 208 trestního zákoníku České republiky, přičemž vám hrozí pokuta až 100 000 korun? Začali jste si balit teplé prádlo a chystat se na pobyt za mřížemi? Nepropadejte panice, právě vás navštívil počítačový vir (malware) ve formě tzv. ransomware.

 

Ransomware je druh škodlivého software, který určitým způsobem zablokuje funkčnost systému (přičemž blokace trvá i po restartu počítače) a k odblokování dojde až po zaplacení určité finanční částky. V našem případě tvůrci požadují prostřednictvím platebního systému Ukash či PaySafeCard uhrazení pokuty 2000 Kč. Systémy Ukash či PaySafeCard v České republice (snad kromě online hráčů/sázkařů) téměř nikdo nevyužívá, u internetových podvodníků jsou však velmi oblíbené, protože umožňují naprostou anonymitu jednotlivých finančních transakcí.

Snapshot "policejního ransomware"

trojskykun_policiecr

Na první pohled je zřejmé, že samotné hlášení bude zcela jistě podvrh. Překlepy v nadpisu celé zprávy, chyby v textu, absence jakékoli autority/podpisu, neexistence telefonního kontakt , to vše nám umožní rozpoznat, že se jedná o povrh. "Policejní ransomware" existuje v celé řadě mutací, kromě české např. v mutaci slovenské, německé či dokonce v mutaci zaměřené na USA, kde je místo policie uvedena samotná FBI.

Policie samozřejmě tímto způsobem nerealizuje zákonná opatření směřující k případným pachatelům trestných činů, samotná situace je tedy zaranžovaná a apeluje na strach všech, kteří aktivně z internetu stahují či na internet informace ukládají.

Jinojazyčné mutace

slovenska_verze

nemecka_policie

fbi_verze

Ochrana
Cest, jak se před ransomware chránit, je celá řada, velmi dobře je celý postup odstranění a ochrany popsán v textu Michala Krejdla, stejně tak můžete použít celé řady dalších antivirových nástrojů. Základní ochranou je však zejména prevence - neotvírat neznámý a neprověřený obsah a zapojit zdravý selský rozum.

Kód pro odblokování počítače je SoNNY (podle AVG).

Kamil Kopecký, E-Bezpečí

Zdroje:

Krejdl, M. Jdou po mně, jdou... Avast.com. Online: http://blog.avast.com/cs/2012/10/08/jdou-po-mne-jdou/
Hoax.cz (www.hoax.cz)
Hoax.sk (www.hoax.cz)

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.