Home Novinky Uncategorised Četba na prázdniny

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_mluvici.jpegPrázdniny jsou v poločase a mnohým učitelům už se po žácích začalo stýskat. Otřepali se z vyčerpávajícího konce školního roku a nabrali elán a chuť pustit se do příprav na další výuku. Přichází k nám totiž dotazy, jaké materiály bychom mohli doporučit k četbě nebo jako inspiraci v oblasti mediální výchovy. A my jsme za takové dotazy samozřejmě moc rádi! 

 

Mediální výchova a zvyšování kompetencí v oblasti digitální gramotnosti je často skloňované téma. V současném Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání je mediální výchova pojatá jako průřezové téma, nicméně v novém revidovaném RVP ZV toto průřezové téma přes svoji aktuálnost zmizí. Nejen, že vzdělávání k informační gramotnosti tedy nedostane prostor a ucelenou strukturu, jak by si zasloužilo, naopak bude roztříštěno mezi jiné kompetence. 

Učitelům kromě jejich motoru v podobě vlastní motivace zlepšit základní gramotnost současné společnosti může pomáhat ŠVP, vedení školy a také velké množství institucí, které se problematikou zabývají. Chybí ale nějaké „zlaté stránky“, které by rychle a efektivně na jednom místě pomohly učitelům vybrat materiál, který by se jim mohl hodit v přípravě na budoucí hodiny a dodal jim sebevědomí v užívání umělé inteligence. V tomto článku jsou tipy a inspirace na „dlouhé letní večery“, díky kterým se každý jednoduše a bezbolestně stane superhrdinou v mediální výuce.

Začneme rovnou pěkně od A, tedy konkrétněji od AI, umělé inteligence. Když čtete tento článek, určitě znáte stránky e-bezpečí, kde najdete téma umělé inteligence brilantně zpracované: Umělá inteligence kolem nás nebo na youtube kanálu Kamila Kopeckého ve Umělá inteligence

Jeden svět na školách (JSNS) poskytuje na svých stránkách praktický návod, jak chatboty AI využívat pro přípravu výuky, pro samotnou práci v hodině, jak naučit žáky pracovat s AI eticky, efektivně a bezpečně. Učitelé můžou využít i zajímavých audiovizuálních lekcí, které s problematikou žáky během méně než pěti minut seznámí.  

Jak využít AI ve výuce můžeme najít na stránkách učímsai, kde je popsaných 7 rolí, ve kterých může být AI ve výuce kvalitním partnerem. Využít můžeme také pracovních listů připravené JSNS pro práci s AI ve vzdělávacím procesu. 

Pracovními listy JSNS se dostáváme do konkrétní roviny a aplikace AI. Zkusme se podívat na jednotlivé aplikace a na konkrétní předměty, co můžeme z umělé inteligence ve výuce těžit. 

Ai detem nabízí pracovní listy na práci s chatem GPT. Kromě této metodiky, v níž najdeme jak slovníček pojmů (jako je AI, LLM, Strojové učení Machine learning, Big data), vysvětlení bezpečného užívání chatboxu, jeho silné a slabé stránky a hlavně praktické a hravé úkoly pro děti, nabízí aidetem.cz i metodiky k používání AI i v jiných předmětech. Například výuka dějepisu, výtvarné výchovy, hudební výchovy, přírodopisu atd. může být kromě aktivit nabízených v této metodice také posunuta do kreativní úrovně použitím dalších aplikací, například vytváření výukových videí a rozmluvených fotografií klonovaným hlasem.

Zábavnou výukovou aktivitou je počítačově upravená fotografie, která nabízí žákům historický výklad nebo vysvětlení probírané problematiky. Jak učitel, tak žáci můžou během několika málo minut vygenerovat obsah, vytvořit obrázek a nechat avatar vysvětlit dané téma. Pro příležitostné uživatele počítačových technologií to zní jako masové hody pro vegana, nicméně malá, srozumitelná a velmi chutná ochutnávka možná přesvědčí i nezarytějšího odpůrce technologií o uživatelské přívětivosti a přínosu do hodin výuky. Popis tvorby zpracovalo ucimsai.cz v článku Vygenerujte si video včetně textu i hlasu, nebo skvěle zpracované je návodné video od vaibe.ai: Naučte své obrázky mluvit. Detailně zpracované návody jak pracovat s jednotlivými možnostmi AI jsou v krátkých videích ke shlédnutí v playlistu Kamila Kopeckého: Umělá inteligence. V této složce najdeme Nástrojů na vytváření obrázků je veliké množství, jednou z platforem může být například zdarma aplikace creatus.ai. Stačí zadat prompt – heslo a počkat 20 sekund. Prompty je lepší zadávat v anglickém jazyce, k tomu zase může případně pomoci překladač umělé inteligence, například Google translator. Pro srovnání výtvarného nadání AI je zdarma k generování obrázků také například aplikace Gencraft. Aplikací, které generují obrázky je veliké množství, většina z nich ale vyžaduje nějaké formy předplatného. Vaibe.ai nabízí přehled těch nejlepších nástrojů na svých webových stránkách, pro pokročilé užívání je možné si tedy zajistit předplatné na konkrétním generátoru, nebo přes tuto stránku českých vývojářů. V příkladech níže jsme použili nástroje AI volně a zdarma přístupné, pouze s potřebou registrace přes e-mailovou adresu.

kocka_s_cepici.png
Prompt: cat wearing red hat siting in the forest

kocka_kubisticka.png     

Prompt: cubism: cat siting on the beach

Kočka v lese může promlouvat k žákům o svých nočních toulkách a obvyklém způsobu života v hodinách přírodovědy, kubistická kočka zase může žáky provést výtvarným stylem v hodinách výtvarné výuky. 

 Jakmile je fotka hotová, stačí už ji jen vdechnout slova. S vytvořením obsahu velice efektivně pomůže ChatGPT nebo jednoduše znalosti žáků, které získali z vyučování či samostatnou přípravou. Pro vyzkoušení skvěle poslouží D-ID.com, který při registraci poskytne 20 kreditů. Po potvrzení e-mailem stačí v pravém horním rohu kliknout na +CREATE,  vybrat video, vybrat „prezentujícího“ – nahrát svůj obrázek do ADD a přidat proslov. Ten může být formou textu nebo hlasové nahrávky. Může tak vzniknout například mluvící učitel superhrdina nebo již ta zmiňovaná kočka výtvarnice. 

Podobnou kreativní aktivitu umožní AI i do hodin hudební výchovy, kde se každý žák může stát skladatelem a „nakonfigurovat“ si vlastní hudbu. Návod na tvorbu a oživení hodin hudební výchovy je zde, ve videonávodu Kamila Kopeckého.

Abychom se stali superhrdiny v mediální výchově jak nabízí náš AIsuperUČITEL, potřebujeme žákům nabídnout i další témata, jako je kyberbezpečnost, rizika na sítích, zkrátka všeobecně porozumění problematice mediálního prostoru. Většinu z těchto témat nabízí ve velmi srozumitelné jasné podobě Kamil Kopecký ve svých lekcích na youtube kanálu ve složce Abeceda médií nebo je detailně včetně metodik rozpracoval Jeden svět na školách: Mediální vzdělávání

Od písmene A a umělé inteligence se můžeme posunout k písmenu D, jako dezinformace. Ve videu Dezinformace, Misinformace a Malinformace jsou všechny potřebné teoretické informace, od kterých je dobré začít v pochopení problematiky. Urgenci a apel na potřebu zvyšování mediální gramotnosti skvěle plní také video od T-Mobile. Jako informační báze výborně poslouží také publikace JSNS, volně ke stažení nebo v tištěné podobě zdarma: Dezinformační dezinfekce. Youtuber Kovy připravil „mediální ring“, pětidílný pořad, jak se orientovat v komplikovaném světě médií. Pět dílů mediálního ringu 1 odpovídá na pět základních otázek v dekódování informací a mediálních sdělení: KDO, CO, KOMU, JAK, PROČ. U každého videa je současně popsaný cíl lekce a výborně zpracované výukové materiály, aktivity do hodiny. Zajímavé tipy pro práci v hodině přináší také publikace volně ke stažení online Na pravdě záleží.

Na cestu k superhrdinovi mediání výchovy máme celé léto a nechceme Vás „utavit“ hned na začátku. Dejte nám vědět, zda je pro vás článek přínosný a my ho pro vás posuneme dál, k dalším písmenkům. Přes K (kyberšikana, kybergrooming) se dostaneme k P (phishing), S (sexting), V (výzvám) až na konec abecedy. 

Pro E-Bezpečí
Mgr. Lucie Bihellerová



 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.