Home Tiskové zprávy Sedm dětí z desetí ví, jak nebezpečné je zveřejňovat „nahé“ fotky. Přesto je na Facebook zavěsí

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


slovaci_intro

Posílání intimních fotografií, schůzky s cizím člověkem, ponižující videa jako „zbraně“ proti spolužákům. Odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého zjišťovali, jestli tyto „trendy“ pálí slovenské děti ve větší míře než děti v ČR. Do výzkumu se zapojilo více než 1400 slovenských teenagerů ve věku od 11 do 17 let. Základním nástrojem, jak snižovat rizika spojená se zneužíváním internetu a mobilních technologií, je prevence. Univerzita Palackého proto aktivně spolupracuje s klíčovými ministerstvy, policií, neziskovými organizacemi a komerčními firmami.

Hlavní motivací našeho výzkumu byla snaha zjistit, zdali děti v okolních zemích zažívají stejné formy kyberšikany jako v ČR, zdali provozují sexting a jestli jsou ochotné scházet se v reálném světě s lidmi, které znají pouze z internetu," uvedl Kamil Kopecký z pedagogické fakulty, vedoucí projektu E-Bezpečí. „Výsledky dokazují, že se slovenské děti v internetovém prostředí chovají velmi podobně jako jejich čeští vrstevníci,“ doplnil.

Kyberšikaně se daří víc v Česku

Mezi českými dětmi jsou základní formy kyberšikany rozšířené více než na Slovensku. Tamní děti jsou nejčastěji vystaveny verbálním útokům, které potvrzuje 28 % oslovených. Další formou útoku je prolomení hesla do online účtu (26,94 %) spojený s krádeží identity. Rozšířené je také vyhrožování a zastrašování (16,81 %). Téměř 3 % slovenských dětí uvedla, že byla vystavena útokům s použitím webkamery.

slovaci_kybersikana

Bol to môj frajer a chcel to odo mňa

Sexting ve formě dobrovolného umístění intimního materiálu na internet provozuje na Slovensku 7,6 % dětí. Svou fotografii dobrovolně odešle 9,31 % dětí. U nás své obnažené fotografie odesílá více než 12 % dětské populace. V obou zemích si více než 70 % dětí uvědomuje riziko, které je se sextingem spojeno, přesto své fotografie šíří.

Z výpovědí dětí je zřejmé, že sexting provozují nejčastěji s lidmi, u kterých si myslí, že je znají a mají v ně důvěru. Problém je právě v tom slově ,myslí´. Nezřídka totiž dochází k dvěma nepříjemným scénářům. První je, že vztah, o kterém si původně myslely, že je harmonický, se může velmi snadno pokazit. Děti v tomto věku často jednají impulzivně a sahají po odplatě v podobě zneužití citlivých fotografií či videí. Druhý ze scénářů se pojí k fenoménu kybergroomingu, kdy se útočník v prostředí internetu vydává za přítele své oběti. A právě kvůli šířícím se rizikům sextingu věnujeme jejich prevenci velký prostor i při školení dětských ambasadorů internetové bezpečnosti v projektu Web Rangers. Výsledkem je, že se sami teenageři dělí o své poznatky a zkušenosti dále s vrstevníky,“ uvedl Michal Zachar, marketingový manažer českého Googlu.

slovaci_sexting

Sejdeme se?

Ani mladí Češi, ani mladí Slováci nemají problém vyrazit na schůzku domluvenou přes sociální sítě s člověkem, se kterým se neznají. „Na rande“ by vyrazilo více než 42 % slovenských a 40 % českých dětí. „Více než polovina oslovených Slováků potvrdila, že byli na osobní schůzku pozvaní a více než polovina na ni skutečně šla. Velmi zajímavé je také zjištění, že více než 27 % slovenských dětí jejich internetoví "kamarádi" požádali o to, aby nikomu neřekly, s kým a o čem spolu komunikují,“ řekl Kopecký.

Děti jsou častěji než v minulosti vystaveni internetovým nabídkám na osobní schůzku. Nejčastěji vyhoví lidem, kamarádům, které znají ze sociálních sítí či internetových her. „Většina dětí si informace o tom, že jdou na schůzku s cizím člověkem, nechává pro sebe. Pokud by se chtěly někomu svěřit, zvolí raději své kamarády, než například učitele. Těm by o schůzce řeklo pouze 3 % dotázaných dětí,“ zdůraznil Martin Kožíšek, manažer internetové bezpečnosti společnosti Seznam.cz.

slovaci_schuzky

Technologie: dobrý sluha, zlý pán

Mobil s přístupem na internet dnes mají už i nejmenší školáci. „Od nevhodných informací či kontaktů může školáky uchránit služba Dětský profil, která zamezí přístup na erotické a porno stránky, na weby o hazardu, drogách nebo alkoholu,“ připomněl Miroslav Čepický, který se stará o komunikaci a společenskou odpovědnost ve Vodafonu.

Základní nástroje, které jsou využívány k útokům na děti, představují zejména sociální sítě. Jejich zneužití ke kyberšikaně potvrzuje více než 48 % slovenských respondentů. Ačkoli slovenské děti nejčastěji používají Facebook (74 % z nich má na FB účet), nejčastěji ke kyberšikaně dochází na sociální síti ASK.fm, jejíž rizikovost potvrzují také české děti. „Útoky jsou stále častěji realizovány prostřednictvím smartphonů a tabletů: k vyfocení spolužáka v choulostivé situaci, natočení ponižujícího videa nebo sdílení materiálu se spolužáky jsou tyto technologie velmi efektivní. Je však nutné mít na paměti, že problém není v technologii samotné, problémem jsou vždy uživatelé těchto zařízení,“ dodal Kopecký.

Výzkum rizikového chování slovenských dětí na internetu realizovalo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP ve spolupráci s firmami Seznam.cz, Google a Vodafone.

Více informací o výzkumu rizikového chování dětí v prostředí internetu: www.e-bezpeci.cz; www.webrangers.cz; www.seznamsebezpecne.cz.
Infografika je ke stažení zde

Zprávu zpracovala Lenka Skácelíková, oddělení komunikace Univerzity Palackého

Bližší informace:

Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.
Centrum prevence rizikové virtuální komunikace PdF UP
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: 585 635 601585 635 601 | 777 146 808

Výzkum byl zrealizován v rámci udržitelnosti projektu E-SYNERGIE - vědeckovýzkumná síť pro rizika elektronické komunikace (CZ.1.07/2.4.00/17.0062).


 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.