V těchto dnech se projekt E-Bezpečí stal oficiálně partnerem zajímavého multimediálního preventivního projektu Seznam se bezpečně! Ten je realizován jednou z největších českých firem orientovaných na internetové služby, Seznamem, a.s. Základem tohoto projektu je 40 minutový film zaměřený na rizika internetového seznamování.
"Film Seznam se bezpečně 2 je velmi syrová výpověď o chování dětí na internetu. Odkrývá divákům temné strany internetu a upozorňuje je na úskalí navazování virtuálních vztahů s neznámými lidmi. Upozorňuje na nové metody manipulace dětí tzv. sociálními inženýry (kybergroomery) a poukazuje na fenomén, který je v české populaci považován za tabu - o dětské prostituci. Ačkoli je film doporučen týmem Seznamu zejména dětem, měli by jej zhlédnou zejména rodiče a pedagogové", uvádí Kamil Kopecký z týmu E-Bezpečí.
Filmem SSB2 provází moderátor České televize Mirek Vaňura
Smysl společného partnerství SSB a E-Bezpečí je rozšířit vzdělávací program E-Bezpečí realizovaný na více než 150 školách v ČR o nové poznatky z oblasti internetového seznamování a dětské prostituce a předat je tam, kde je to nejvíce potřeba: pedagogům, rodičům a dětem. Na společných výjezdech pak kromě programu E-Bezpečí proběhne také projekce filmu s následnou diskusí o internetových fenoménech.
"Řada pedagogů je po zhlédnutí filmu šokována. Vnímá toto téma jako silně tabuizované a cítí nutnost předat informace rodičům a také žákům. Někteří však mají strach z možného napodobování zobrazených příběhů dětskými diváky. Strach je naprosto zbytečný, podobné obavy existovaly i v rámci drogové prevence a nikdy se nenaplnily. Představte si, že byste dětem představili např. velmi známý časosběrný snímek Heleny Třeštíkové - Katka nebo René a automaticky předpokládali, že alespoň 10 procent dětí začne krást a užívat tvrdé drogy. Strach není na místě. Seznam se bezpečně 2 je film zaměřený na prožitek, divák si z hrdiny dokumentu prožije skutečné příběhy, které v něm zanechají hluboký dojem", uvádí Kopecký. Ten však upozorňuje také na to, že učitel a rodič musí individuálně posoudit, zdali je film (se doporučeným věkem 12+) vhodný právě pro jejich žáky a děti.
"Osobně bych volbu, zda film dětem pustit či nepustit, přenechal rodičům a učitelům. Ti dokáží odhadnout, zdali je jejich dítě psychicky připraveno film zhlédnout", dodává Kopecký.
Nemějme strach ukazovat dětem realitu, ač někdy šokující. Většina z nich již dávno nahlédla do tajemných zákoutí internetu a navštívila i jeho temná místa, ve kterých jim hrozí od jiných uživatelů nebezpečí. Pokud se však budou řídit pravidly zdravého selského rozumu, podaří se jim eliminovat rizika na minimum.
O dalších společných aktivitách vzešlých z partnerství obou projektů vás budeme dále informovat.
Redakce E-Bezpečí