Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

Vzdělávací akce o AI od E-Bezpečí ZDARMA
21. 11. 2024

Díky projektové podpoře (projekt CEDMO 2) z Národního plánu obnovy nabízíme vzdělávací akce (přednášky/besedy) zaměřené na úvod do problematiky umělé...

Číst dál...

S ČT Edu spolupracujeme na nových pořadech o mediální výchově
11. 10. 2024

V těchto dnech ve spolupráci s Českou televizí - ČT EDU připravujeme nové pořady zaměřené na podporu mediální výchovy a mediální gramotnosti. Do...

Číst dál...

Spolupráce s MŠMT pokračuje
11. 10. 2024

V těchto dnech díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy intenzivně školíme žáky 1. a 2. stupňů ZŠ v problematice online...

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika Webcam trolling s Chatroulette se po letech opět vrací, poradna projektu E-Bezpečí za poslední měsíc eviduje hned několik případů

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_webcamtrollingV posledních měsících zachytila online poradna projektu E-Bezpečí hned několik případů tzv. webcam trollingu, tedy zneužívání webkamer pro manipulaci uživatelů internetu prostřednictvím podvržených videozáznamů. K případům došlo v oblíbeném prostředí videochatovacího systému Chatroulette. Oběťmi vydírání se stali zejména muži.

 

Fenomén webcam trolling jsme podrobně popisovali na našem portálu již v minulosti, upozorňovali jsme zejména na rizika spojená s únikem intimních materiálů, nejčastěji videozáznamů, které se dále stávají nástrojem vydírání a vyhrožování. Webcam trolling zažívají jak dospělí uživatelé, tak i děti.

Princip samotného vydírání je poměrně jednoduchý – v prostředí Chatroulette se prostřednictvím videochatu seznámíme s atraktivní a zajímavou dívkou, která nám po chvíli nabídne soukromý videochat např. prostřednictvím Skype. V některých případech pak dívka např. nabídne muži, že se na Skype před webkamerou obnaží s tím, že to samé předvede i onen muž. V praxi však jde pouze o to získat intimní video uživatele, které bude možné využít k následnému vydírání.

Online poradna projektu E-Bezpečí
Online poradna poskytuje poradenství obětem internetové kriminality – a to jak dětem, tak i dospělým. Specializuje se zejména na různé formy online agrese – na online vydírání, vyhrožování, zneužívání osobních údajů, stalking, kybergrooming, webcam trolling apod. Poradna úzce spolupracuje s Policií ČR. Online poradna je podporována společnostmi O2 Czech Republic, Seznam.cz, Google a dalšími. Online poradnu naleznete na adrese www.napisnam.cz.

Jak webcam trolling rozpoznat a jak se bránit

Nejjednodušší metoda, jak lze webcam trolling rozpoznat, je odhalení podvodu díky absenci zvuku ve videu. Pokud se vám uživatel či uživatelka na druhé straně webkamery začne například vymlouvat, že nemá mikrofon a nemůže vám tedy v reálném čase odpovídat, pravděpodobně se jedná o podvod. Většina dostupných videosmyček totiž neobsahuje záznam zvuku, zobrazené osoby pak na kameru zásadně nemluví, naopak komunikují s vámi pomocí textového chatu.

Další možností, jak prověřit, zdali se jedná o podvrh či skutečný přenos, je požádat osobu na webkameře, aby svou identitu potvrdila nějakým textovým vzkazem v reálném čase, který bude vidět na webkameře, například napíše na kus papíru své jméno, dnešní datum a nějaký domluvený vzkaz. Tak lze identitu komunikujících snadno potvrdit.

Webcam trolling v akci - Facebook

fake_facebook_webcam

Buď v bezpečí - Pracovní list

Chcete se o webcam trollingu dozvědět více? Stáhněte si přehledový list, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s Policií ČR.

Důvěřuj ale prověřuj

Co říci závěrem? V případě, že komunikujete s cizími uživateli v prostředí internetu, důkladně si prověřte jejich identitu a hlavně si uvědomte, jak snadno lze zfalšovat nejen fotografie, ale také videozáznamy.

dr. Kamil Kopecký, Centrum PRVoK PdF UP / E-Bezpečí

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Webcam trolling s Chatroulette se po letech opět vrací, poradna projektu E-Bezpečí za poslední měsíc eviduje hned několik případů. E-Bezpečí, roč. 2 (2017), č. 1, s. 1-3. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1209

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.