Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-Bezpečí je na Instagramu i Facebooku, nezapomeňte nás sledovat
01. 12. 2024

Nezapomeňte, že E-Bezpečí je na Instagramu a Facebooku, kde najdete mnoho dalších informací z naší kuchyně. Nezapomeňte nás sledovat!

Read More ...

Vzdělávací akce o AI od E-Bezpečí ZDARMA
21. 11. 2024

Díky projektové podpoře (projekt CEDMO 2) z Národního plánu obnovy nabízíme vzdělávací akce (přednášky/besedy) zaměřené na úvod do problematiky umělé...

Read More ...

S ČT Edu spolupracujeme na nových pořadech o mediální výchově
11. 10. 2024

V těchto dnech ve spolupráci s Českou televizí - ČT EDU připravujeme nové pořady zaměřené na podporu mediální výchovy a mediální gramotnosti. Do...

Read More ...


Home Rizikové jevy Sexting Fenomén sexting v teorii a praxi (díl 2)

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_fenomenV minulém článku o sextingu jsme se zaměřili především na to, co sexting je, jaká je jeho prevalence v populaci dětí a dospělých a důvody, proč děti sexting provozují. Dnes se zaměříme na rizika, která jsou se sextingem spojena, řeč bude rovněž o některých vybraných případech a radách, jak se se sextingem vyrovnat.

C. Rizika spojená se sextingem

Základní problém, který je se sextingem spojen, představuje ztráta kontroly nad intimním materiálem, který je prostřednictvím mobilních telefonů či internetu šířen k dalším uživatelům. Intimní materiály se často stávají tzv. virálními, tedy šíří se internetem jako virus a v praxi je nemožné je z internetu odstranit, protože jsou umístěny současně na stovkách internetových portálů. Poškozený se pak již musí smířit s tím, že se na internetu jeho intimní fotografie či videa nekontrolovaně šíří.

Dalším rizikem, které s virálním šířením souvisí, je časový aspekt spojený se sextingem - materiály mohou po internetu kolovat desítky let a k jejich odhalení může dojít nečekaně, i v odstupu několik let od chvíle, kdy byly vytvořeny. Sexuálně explicitní materiály se samozřejmě mohou stát nástroji různých forem kybernetických i nekybernetických útoků na zobrazenou osobu, mohou se stát nástroji pro kyberšikanu, vydírání, stalking či kyberstalking apod.

Mezi další rizika patří také poškození prestiže či ztráta prestiže zobrazené osoby, což může mít dopad na jeho současné či budoucí pracovněprávní vztahy. Řada zaměstnavatelů již nyní využívá sociální sítě a internetové vyhledávače k zjišťování informací o žadatelích o zaměstnání - nález intimních materiálů konkrétní osoby pak může vést  k ztrátě zaměstnaní či omezení možnosti zaměstnání získat. Samozřejmě je důležité si uvědomit, že pokud realizujeme sexting, můžeme se stát pachateli přestupků či trestných činů (výroba, přechovávání, šíření dětské pornografie, ohrožování výchovy dítěte, nově např. navazování nedovolených kontaktů s dítětem apod.).

D. Případy

Sexting patří mezi nejčastější důvody, proč lidé kontaktují online poradny či policii ČR a informují o tom, že se na internet dostala intimní fotografie či video, kterou např. poškozená pořídila se svým bývalým partnerem. Po rozchodu se však expartner rozhodl, že fotografii či video zveřejní a rozšíří prostřednictvím internetových služeb. Toto nastalo např. v případu J. R. Loganové (USA, 2008). Jessica ze Cincinnati v Ohiu se oběsila 3. července 2008 poté, co její bývalý přítel rozeslal její nahé fotografie. Stala se tak jednou z prvních obětí sextingu.

Desítky případů z českého prostředí eviduje také Online poradna projektu E-Bezpečí (www.napisnam.cz), kterou kontaktují s žádostí o odstranění závadného obsahu nejenom děti, ale také dospělí uživatelé internetu. Sexting a na něj navazující kyberšikana je nejčastěji ohlašována po partnerském rozchodu nebo poté, co se dítě stalo obětí online vydírání a není schopno vzniklou situaci vyřešit samo. Stejně tak případy sextingu potvrzuje poradna Seznam se bezpečně! (www.seznamsebezpecne.cz) a také Linka bezpečí.

E. Rady závěrem

Základem boje proti sextingu je účinná prevence, v případě, že totiž intimní materiál unikne na internet, ztrácí se nad ním kontrola a často se šíří virálně. Ačkoli existuje řada účinných mechanismů blokace a odstranění tohoto materiálu, zobrazená osoba již nikdy nemůže mít jistotu, že se její intimní foto či video nenachází někde na internetu.

Základní radou tedy je - nepořizujte žádné materiály, na kterých jste zobrazeni částečně či úplně obnaženi. Nepořizujte tyto materiály ani pro své partnery či partnerky, protože nikdy nemůžete mít jistotu, že se po čase např. nerozejdete a intimní materiály se nestanou nástrojem útoku. Pokud však již nějaký materiál unikl, kontaktujte co nejdříve administrátory služeb, na kterých se materiál objevil, využijte dostupných blokačních tlačítek (např. na Facebooku či sociální síti G+), případně celou věc oznamte specializovaným poradnám či policii ČR.

Zdroje

ALBURY, K., K. CRAWFORD (2012) Sexting, consent and young people’s ethics: Beyond Megan’s story. Continuum 26 (3): 463–73.

LENHART, A. (2009) Teens and sexting: Major Findings. Washington, DC: Pew Internet & American Life Project. Available at: http://www.pewinternet.org/Reports/2009/Teens-and-Sexting.aspx.

DÖRING, N. (2012). Erotischer Fotoaustausch unter Jugendlichen: Verbreitung, Funktionen und Folgen des Sexting [Erotic photo exchange amongst youth: Dissemination, functions and consequences of sexting]. Zeitschrift f¨ur Sexualforschung 25 (1): 4–25.

RINGROSE, J., R. GILL, S. LIVINGSTONE, AND L. HARVEY. (2012) A qualitative study of children, young people and “sexting”: A report prepared for the NSPCC. London: NSPCC.http://www.nspcc.org.uk/Inform/resourcesforprofessionals/sexualabuse/sexting-research-reportwdf89269.pdf

LIPPMAN, J. R., AND S.W. CAMPBELL (2014) Damned if you do, damned if you don’t . . . if you’re a girl: Relational and normative contexts of adolescent sexting in the United States. Journal of Children and Media: 1–16.

KOPECKÝ, K., SZOTKOWSKI, R., & KREJČÍ, V. (2014). Risks of Internet Communication IV. Palacký University Olomouc. ISBN 978-80-244-4105-4. Online: http://e-bezpeci.cz/index.php/ke-stazeni/doc_download/60-risks-of-internet-communication-iv

KOPECKÝ, K (2014). Risky Behaviour of Students of Faculty of Education of Palacký University in Olomouc within Internet Communication. Palacký University Olomouc. ISBN 978-80-244-4107-8

KOPECKÝ, K (2014). Proč vlastně děti realizují sexting? Internetový portál E-Bezpečí. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. Online: http://e-bezpeci.cz/index.php/temata/sexting/923-pro-vlastne-deti-realizuji-sexting

OUYTSEL J V, WALRAVE M & VAN GOOL E (2014) Sexting: Between Thrill and Fear—How Schools Can Respond, The Clearing House: A Journal of Educational Strategies, Issues and Ideas, 87:5, 204-212. DOI 10.1080/00098655.2014.918532

WALKER, S., SANCI, L. & TEMPLE-SMITH, M (2013) Sexting: Young Women's and Men's Views on Its Nature and Origins. Journal of Adolescent Health 52, 697-701

 

 

Pro časopis Skauting,
Kamil Kopecký, Martin Kožíšek 

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.