Home Rizikové jevy Sociotechnika, sociální inženýrství České děti se na internetu příliš svěřují

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


detisesveruji.jpgPřestože se vaše dítě nikde netoulá a ve volném čase je jeho věrným společníkem počítač a zejména pak internet, je třeba mít se na pozoru. České děti jsou totiž při používání internetu málo opatrné a mnohdy zcela zbytečně riskují.

Podle Českého statistického úřadu má připojení k internetu téměř 70 % českých domácností s dětmi. Průzkumy, realizované na území České republiky, ukazují, že české děti rády chatují, využívají ICQ, popř. i jiné messangery, komunikují prostřednictvím elektronické pošty aj. Denně u nás takovýmto způsobem komunikuje až dvě třetiny dětí. Internetové dopisování s sebou přináší i riziko, že se jedinec seznámí  s podvodníky, největší hrozbu pak představuje seznámení s pedofilem, který se nejdříve vydává za vrstevníka dopisovatele, a snaží se z něj vymámit osobní informace, jež posléze použije proti němu. Dle průzkumu 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy totiž více než polovina českých dětí poskytne osobní informace jak o sobě samém, tak i o svém nejbližším okolí, člověku, kterého znají pouze prostřednictvím internetu. Přitom je vůbec nenapadne, zda osoba, s níž komunikují je skutečně taková, za jakou se vydává. Výsledky průzkumu dále odhalily, že čtvrtina dětských uživatelů internetu zjistila, že osoba, s kterou si pomocí internetu dopisovali, byla výrazně starší či jinak lhala.

Otázkou je, proč jsou české děti tak důvěřivé? Odpověď na ni má dětský psycholog Václav Mertin, jenž spatřuje chybu v českém školství, které dle jeho názoru dostatečně neučí děti kritickému myšlení. Touto problematikou se zabývá i Džamila Stehlíková, ministryně pro lidská práva, která usiluje o to, aby Ministerstvo školství upravilo vzdělávací programy, v nichž by bylo zakotveno, aby se děti učily o nebezpečích na internetu již od první třídy základních škol. Odborníci však jsou k tomuto návrhu skeptičtí a nepovažují zásah do vzdělávání za vhodné řešení. Vadí jim, že vláda chce téměř vždy vzniklý problém řešit přes školní instituce. Podle Mertina totiž politici na rodiče nemohou, nezbývá tedy nic jiného, než se obrátit na školy. Dodává však, že velký díl by měli mít i rodiče. S odpovědností rodičů souhlasí i Zdeněk Záliš, manažer iniciativy Safer Internet, která se zabývá prevencí negativních vlivů spojených s užíváním internetu, a říká: „Nestačí, dítě zavřít v pokoji, kde k němu nemá nikdo fyzický přístup...“ a upozorňuje: „Kontakt přes internet může být mnohem nebezpečnější.“(1) Rodiče by si proto měli všímat všech zvláštních příznaků jako např. přílišné trávení volného času u počítače, tajnůstkaření dítěte, neochoty komunikovat aj. Záliš též přišel se šokujícím tvrzením, když prohlásil, že dle výzkumného šetření probíhajícího v USA bylo zjištěno, že děti často vyhledávají nebezpečné internetové kontakty záměrně, neboť je to pro ně adrenalinová výzva.

Kriminalisté tak řeší nejeden případ, kdy se pedofil vydává za kamaráda a vrstevníka internetového uživatele, čímž si nejdříve získá jeho důvěru a sdílnost. Jeden takový případ popisuje Mladá fronta DNES, která pomohla k odhalení jednoho z pachatelů. 35letý vrátný si vyhlédl a později zneužil 28 chlapců. Pedofilovo jednání bylo velmi promyšlené. Dotyčný pachatel si nejdříve zjistil údaje o zneužitých osobách, všechny záměrně vybral ze sociálně slabších poměrů, poté získal potřebné osobní informace a po navázání důvěry hochů, jim platil za fotografie, na nichž byli chlapci nazí. Nakonec po nich požadoval sexuální styk pod pohrůžkou, že inkriminované fotografie zveřejní. Pachatel byl obžalován a za jeho nepřípustné chování mu hrozí trest až deset let vězení.
Co však udělat, abychom mohli takovémuto jednání zabránit? Čtvrtina českých dětí přiznává, že i přes riziko spojené s užíváním internetu, ráda elektronicky komunikuje a neváhá poskytnout své intimní údaje. Čtvrtina dětí se svěřila, že se jich prostřednictvím internetu již někdo ptal na jejich sexuální zkušenosti, mnozí z internetových  komunikantů bez ostychu odpověděli.

Je tedy více než důležité, aby rodiče dětí sledovali, co jejich potomek na počítači dělá a rovněž, aby hovořili se svými dětmi o nebezpečích spojených s internetem. Velkou oporou při prevenci negativních vlivů internetu je i linka Internet Hotline, která přijímá jakékoliv upozornění  na podivné a podezřelé internetové chování, jež  po prozkoumání případně předá policii.
Rodičům, popřípadně i učitelům rovněž doporučujeme internetový odkaz „Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu“, který naleznete  na následující adrese: http://aplikace.msmt.cz/HTM/PHPravidlaprorodiceadetia.htm .

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Použité zdroje:
ZVĚŘINOVÁ, A. (s přispěním SUCHOMELA, P.) Děti riskují. Svěřují se na internetu. In Mladá fronta DNES, 15. říjen, 2008.
PILAŘ, J. Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu. Dostupné na: <http://aplikace.msmt.cz/HTM/PHPravidlaprorodiceadetia.htm > [cit. 2009-03-01].

Internetové stránky iniciativy Safer internet (Bezpečný internet).
Dostupné na: <http://www.saferinternet.cz/data/articles/down_377.pdf > [cit. 2009-03-01].

Poznámky:
1 Citace z novinového článku Děti riskují. Svěřují se na internetu. In Mladá fronta DNES, 15. říjen, 2008.

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.