Home Rizikové jevy Sociální sítě a jejich rizika Kyberšikana na Facebooku

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


facebook_kybersikana.jpgV poslední době se nejen na území České republiky, ale i ve světě rozšířil fenomén označovaný jako kyberšikana (též cyberbullying). Článků na dané téma bylo na portálu projektu E-bezpečí (www.e-bezpeci.cz) napsáno již mnoho, přesto se nyní budeme věnovat problematice kyberšikany, tentokrát spojené s užíváním  komunikačního portálu Facebook (dále jako FB).

Mezi mladými lidmi je stále více oblíbenější komunikační portál tzv. Facebook, který najdete na následujících stránkách www.facebook.com. Jedná se o web, v němž se po přihlášení můžete setkávat s ostatními uživateli, kteří jsou zde také zaregistrováni. Můžete zde nejen sdílet různé fotografie či osobní údaje, ale také se zabavit prostřednictvím různých testů, her apod.
     Nyní věnujme pozornost  FB aplikaci, jež se jmenuje Friends Facts (Fakta o přátelích). Jedná se o aplikaci, v níž lidé, které si přidáte do seznamu jako své přátele, odpovídají na dotazy týkající se vaší osoby jako např. „Myslíte si, že spí s plyšovým medvídkem?“ nebo „Myslíte si, že odešlel/a někdy z hospody bez placení? či „Představil(a) byste danou osobu svým rodičům či přátelům?“ Odpovědi jsou na výběr pouze dvě – Ano / Ne. Výsledky testu se dozvíte prakticky ve chvíli, kdy na něj někdo odpoví. Můžete také zjistit, kdo na kterou otázku odpovídal, nicméně k tomu potřebujete tzv. „stříbrné mince“, jež získáte, když budete na dané otázky odpovídat i vy. Za jednu otázku získáte jeden stříbrný. Původci této aplikace byli však prozíraví a podmínili zjištění těchto informací tím, že musíte nasbírat nejméně 70 stříbrných, abyste se dozvěděli autora jedné jediné odpovědi.
     Představte si situaci, kdy by někdo z vašich blízkých měl odpovídat na otázky jako třeba „Myslíte si, že jste dobrý přítel?“ nebo „Myslíte si, že dotyčný během svého života něco ukradl?“ či na jiné obdobné osobní dotazy. Uvažovali jsme také, jaké následky může mít tato služba pro člověka, který není psychicky dostatečně silný a nedokáže získané informace ignorovat. Bránit se můžete jen velmi obtížně, neboť je velmi složité zjistit, kdo se zmíněného testu zúčastnil.
    Co však zaráží nejvíce je věta, která je uvedená pod otázkami této aplikace. Je zde napsáno: „Varování: Smysl této aplikace je výhradně pro pobavení, žádné z odpovědí na osobní otázky by neměly být brány vážně (viz http://apps.facebook.com/friendfactoids/).“  Záměrně jsme zvýraznili slovo osobní. Uvedené upozornění je napsáno velmi malým písmem, proto si jej mnoho uživatelů vůbec nevšimne.
Domníváme se, že tento způsob může hraničit s kyberšikanou, neboť je velmi obtížné zjistit původce urážek, protože se může skrýt za anonymitu této internetové komunikace.
Dané otázky mohou být dokonce i s odpověďmi zveřejněny bez udání jména dotazovatele, což může vést k tomu, že se více uživatelů Facebooku domluví a začnou prostřednictvím této aplikace vybranou oběť ponižovat.
    Ptáme se tedy, zda-li je tento druh zábavy důkazem toho, že se kyberšikana může objevit skutečně kdekoli a v jakékoli podobě a zda-li je správné se takovým způsobem zabavit na úkor jiné osoby, jež nás považuje za přítele?
    Nebezpečí sociální sítě Facebook ale nemusí spočívat pouze v již zmíněné aplikaci. Uživatelé zde zveřejňují svá osobní data jako např. bydliště, číslo ICQ , fotografie nebo i datum narození. Tyto osobní informace mohou být při dnešním rozmachu technologie zneužity prakticky k čemukoli.
    Položme si tedy otázku, zda je Facebook opravdu tak bezpečný, jak se většina mladých uživatelů domnívá.

Redakce E-Bezpečí

Použité zdroje:
<http://apps.facebook.com/friendfactoids/> [cit. 2009-14-03]. (Pozn.: K odkazu se dostanete pouze, pokud se na FB zalogujete.)

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.