Home Rizikové jevy Kyberstalking Rizikové jevy feed-image

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini_vanocnizlodej.pngPředvánoční období je časem radosti, očekávání a vzrušení, ale také obdobím, kdy se mnozí nechávají unést tlakem nakupování dárků. Internet je dnes nejčastějším místem, kde lidé shánějí vše potřebné pro Vánoce – od dekorací až po dárky. S tím však přichází řada rizik, která mohou znepříjemnit sváteční pohodu. Podvodné e-shopy, phishingové útoky, falešné slevy nebo neuvážené půjčky na dárky jsou jen některé z hrozeb, na které si musíte dát pozor.

mini_boyandrobot.jpgJednou z důležitých vlastností velkých jazykových modelů generativní umělé inteligence je jejich schopnost konverzovat s námi prostřednictvím přirozeného lidského jazyka. To přirozeně vede k tomu, že si tyto AI nástroje personifikujeme a dáváme jim lidské vlastnosti – je to náš virtuální asistent, persona, kamarád, pomocník a v mnoha případech i společník. AI konverzační nástroje tak zdatně konkurují živým lidem a je otázkou, zda v blízké budoucnosti skutečně velkou část lidské konverzace nevytlačí – AI se s námi totiž nehádá, omlouvá se, není konfliktní, nevybuchuje emocemi, motivuje nás, chválí nás, není agresivní, nemusíme se jí omlouvat apod.

Quishing je kombinace slov "QR kód" a "phishing". Jde o sofistikovaný typ phishingového útoku, který využívá QR kódy k oklamání uživatelů a získání jejich citlivých informací. QR kódy jsou běžně používány k rychlému přístupu na webové stránky nebo k získání různých informací pomocí chytrých telefonů.

mini zhloupnutiUmělá inteligence (AI) nám v posledních letech otevřela neuvěřitelné možnosti. Od osobních asistentů, kteří nám pomáhají s denním plánováním, až po pokročilé modely, které zvládnou generovat texty, kreslit obrázky nebo analyzovat obrovská množství dat. Ale jaké jsou dopady této neustálé pomoci na nás samotné? Co když nás AI postupně zbaví schopnosti aktivně přemýšlet a řešit problémy, díky kterým jsme přežili a vyvinuli se jako druh?

mini_badai.jpgGenerativní umělá inteligence má řadu pozitiv (kterým se věnujeme např. na našich specializovaných stránkách), na druhou stranu nesmíme ignorovat také rizika a problémy, které s sebou tato technologie nese. Ve veřejném prostoru se např. v posledních měsících stále více objevují fotografie a videa, která byla vytvořena s pomocí nástrojů generativní umělé inteligence. Mnohá z nich pak zachycují známé osobnosti - bez jejich souhlasu a s cílem dehonestovat je či zneužít např. k podvodné činnosti. Týkají se však i běžných uživatelů internetu, např. dospívajících dívek, které se staly terčem tzv. svlékacích aplikací. 

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.