Home Rizikové jevy Hoax, fake news Milionářka Sára mi nabídla 10 milionů dolarů

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


spinavedolary.jpg

Internet je opravdu skvělé místo, je totiž plný altruistických mecenášů, kteří rozdávají náhodným internetovým kolemjdoucím vysoké finanční částky. I mě potkalo štěstí a oslovila mě milionářka Sára Haruma, umírající na rakovinu. Zřejmě jsem ji zaujal svou sympatickou e-mailovou adresou, nebo si možná večer zabrouzdala internetem až na stránky našeho projektu, aby si pomocí Google Translatoru početla o zajímavostech spojených s internetovou kriminalitou. Nevím, faktem však je, že mi nabídla k užívání přibližně 10 milionů USD. No posuďte sami.
Od: Sara Haruma <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.> <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Předmět: Vážení Milovaný

 Vážení Milovaný, 
Jsem Mrs. Sara Haruma z England. I jsem bezdětná vdova. Jsem vdaná za pozdní Engr. Sahad Haruma blahé paměti, který pracoval s britským velvyslanectvím v Kuvajtu dvanáct let a odešel jako olej obchodníka, předtím, než zemřel v 2006. After smrti mého manžela, jsem se rozhodl, že se nepřipojí k re -manželství nebo si dít mimo manželský můj domov.
Bojoval jsem proti rakovin se 4 roky po jeho smrti, myom problémy a poškození sluchu v důsledku reakce na lék. Byli jsme spolu už osm let bez dětí. Zemřel po krátké nemoci. V poslední dob se můj doktor mi řekl, že bych netrval dlouho v následujících 3 měsících z důvodu mé nemoci s rakovinou.
Mám vklad ve výši $ 10,6 milion dolar (deset milion šest set tisíc amerických dolar ) v Bank of England.
Chci investovat do tohoto fondu charitativní organizace, zkrátka chci využívat je pro zlepšení lidstva. Beru to rozhodnutí, protože nemám dítě , které zdědí tyto peníze a já nemůžu uvžit moji příbuzní, protože oni byli nepřátelská ke mně , protože jsem byl utrpení rakoviny.
Jakmile jsem obdržel Vaši odpověď budu informovat svého právníka, který vám pomůže k uvolnění prostředků z fondu na vás.
Chci, abyste výhradně použít tento fond na pomoc méně privilegovaných a stav t sirotčinec domov .
Boží milost mě povzbuzoval, abych využil této smělý krok.
Prosím také mě ujistil, že budete jednat podle toho, jak jsem uvedl zde. Odpověď m na můj soukromý e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Bůh ti žehnej.
Sara Haruma
 
Jistě Sáře odpustíme její chatrnou češtinu (Google Translator není dokonalý), když účel je tak správný. Poskytne mi finance, ale musím je využít na pomoc sociálně slabším (ideálně sirotkům). V dnešní nejisté době žádný problém. Sáře jsem napsal a již se těším na zaslané milióny.
 
Stop. Takhle by to možná fungovalo v ideálním světě, ve kterém neexistují tzv. podvodné e-maily (známé i jako Scam419  či nigerijské dopisy, obecněji phishing). V případě naší Sáry se totiž jedná o typický příklad podvodného e-mailu, který nabízí finance, ovšem vždy za něco. Úkolem tohoto úvodního e-mailu je vzbudit zájem čtenáře o nabízené finance a navázat s ním kontakt. Pokud na tento e-mail budete reagovat a odepisovat naší „donátorce Sáře“, zjistíte, jak obtížné je převést finance z jejího účtu na Váš, jak je nutné uhradit bankovní poplatky za převod a jak se celá transakce může zkomplikovat.
 
Variant podvodných e-mailů slibujících finance „bez jakékoli námahy“ existují dnes již tisíce, možná znáte e-mail od Patrika Chana nabízejícího miliónové dědictví komukoli, kdo o něj projeví zájem. Na tento e-mail (existuje i v české variantě) se útočníkům podařilo nalákat kromě jiných také mladou ženu z Jindřichova Hradce, které pod vidinou pohádkového bohatství poslala podvodníkům přes 600 000,- Kč. O celé této kauze se můžete dočíst na stránkách Policie ČR .
Co říci závěrem? Na internetu nevěřte nikomu, kdo vám bezdůvodně nabízí finance, ať už byla vaše e-mailová adresa „vybrána“ jako vítěz mezinárodní loterie, nebo máte štěstí a dědíte po strýčkovi z Afriky. Nevěřte Sárám a Patrikům, věřte zdravému selskému rozumu a podvodné e-maily posílejte tam, kam patří. Do spamového koše.
 
Kamil Kopecký, E-Bezpečí

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.