Bezpečná a kvalitní ICT infrastruktura se stává v souvislosti s rychlým a rostoucím přílivem technologií do škol zásadní a klíčovou oblastí. Statisticky se blížíme k poměru jednoho zařízení (např. počítač či tablet) na jednoho studenta. Školy začínají v současnosti stále častěji využívat digitální zdroje (digitální obsah, digitální nástroje, digitální hodnocení, administrativní aplikace apod.). To způsobuje, že se ve školských institucích, respektive v jejich datových a cloudových úložištích, začíná shromažďovat mnohem více dat a informací než v předchozích letech. Další výzvou pro objem dat ve školách bylo více než roční distanční vzdělávání, během kterého většina učitelů zdigitalizovala své vzdělávací zdroje. Další velké množství nových digitálních zdrojů a dat vytvořili samotní žáci a studenti. Z tohoto důvodu byla vytvořena edukační videa, díky kterým si mohou ředitelé a učitelé lépe uvědomit možná rizika digitálních technologií a virtuálního prostředí a mohou tak efektivněji identifikovat kritická místa své či školní digitální infrastruktury a pomocí jednotlivých bezpečnostních a preventivních kroků tato rizika a hrozby minimalizovat.
Proč
Protože je potřebné z důvodu prevence i bezpečného procesu digitalizace ve školách, aby se této oblasti věnovala náležitá pozornost, přišel tým ve složení Národního pedagogické institutu, Ministerstva vnitra a projektu E-bezpečí za podpory MŠMT, NÚKIB a Policie ČR se sérií videí o zajištění kybernetické bezpečnosti ve školách. Videa jsou určena jako nástroj k doplnění prezentace lektorů a ve zkrácené verzi k promítání na digipointech (audiovizuálních tabulích/projektorech) ve školách. Jednotlivá videa se zaměřují krok po kroku na kvalitní zabezpečení školní ICT infrastruktury a plánování i udržitelnost kyberbezpečnostní politiky, která také slouží i jako prevence a ochrana před kybernetickou kriminalitou.
Cíl videí
Cílem edukačních videí jako celku je dosáhnout minimálních bezpečnostních standardů v zajištění školních infrastruktur, tak aby byli ochráněni všichni zřizovatelé, ředitelé, učitelé a tím pádem i žáci a studenti – všichni uživatelé školních sítí.
1. video: Bezpečná školní ICT infrastruktura (1. díl)
2. video: Bezpečná školní ICT infrastruktura (2. díl)
3. video: Plánování bezpečnostní politiky a bezpečnostní ICT checklist (1. díl)
4. video: Bezpečnostní ICT checklist (2. díl)
5. video: Bezpečnostní ICT politika a minimalizace rizik
Materiály k BEZIT ve školách budou také kolektivem autorů aktualizovány i doplněny.
Kolektiv autorů: Tomáš Hamberger, Lucie Kosová, Kamil Kopecký.
Převzato z portálu: EDU.CZ (https://www.edu.cz/bezpecna-skolni-ict-infrastruktura-bezit-jako-prevence-pred-kybernetickou-kriminalitou/)