Stejně jako každý rok i letos se projekt E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci se svými partnery zapojuje do oslav Dne bezpečnějšího internetu 2021, který letos připadá na úterý 9. února. V tento den také pravidelně představujeme naše nové aktivity, na které se v průběhu letošního roku můžete těšit. Tak jdeme na to!
A. Nový výzkum zaměřený na vybrané aspekty mediální gramotnosti českých učitelů
V letošním roce bude ve spolupráci se společností O2 Czech Republic opět probíhat celorepublikové šetření mapující vybrané aspekty mediální gramotnosti českých učitelů. Jinými slovy budeme mapovat, se kterými médii učitelé pracují, jaké mediální zdroje využívají, ale třeba také, jak pracují s dezinformaci a jaký na něj mají názor. Je vlastně mediální výchova důležitá? Nebo je zbytečná? A kdo by ji měl učit? Na to vše budeme hledat odpovědi právě v letošním roce...
B. Online hra Internet Highway přiblíží školákům online bezpečnost
Hledáme nové cesty, jak dětem zajímavým a atraktivním způsobem přiblížit tajemný a překrásný svět internetu a jak je zároveň naučit dodržovat základní bezpečnostní zásady. A proto jsme se rozhodli připravit pro žáky základních škol (ale třeba i učitele a rodiče) vzdělávací hru Internet Highway (internetová dálnice). Projeďte se s našimi průvodci internetovou dálnicí, odhalte jméno pejska technika Sama, pomozte Evě oddělit spam od běžných e-mailů, získejte tajné heslo k otevření trezoru, staňte se antivirovým robotem a rozstřílejte zlé viry útočící na váš počítač! A to je teprve začátek… 1. level si můžete zahrát už za týden!
C. Influenceři v programu Buď safe online pomohou dětem ověřovat si pravdivost informací a myslet kriticky
Zapojení známých českých influencerů, komunikace prostřednictvím sociálních sítí a interaktivní platforma plně funkční na mobilech si v roce 2020 získala obrovský ohlas u žáků. Nový online kurz zaměřený na online bezpečnost absolvovalo již přes 30 000 dětí. Proto letos ve spolupráci se společností Avast připravujeme v rámci programu Buď safe online rozšíření. Děti budeme hravou formou učit, jak se orientovat v proudu informací a budovat své kritické myšlení.
D. Online videokurz mediální gramotnosti pro učitele
Po úspěšném nastartování videokurzu pro rodiče otevíráme v letošním roce kurz zaměřený na mediální gramotnost, dezinformace, hoaxy a kognitivní zkreslení. Kurz otevřeme jak pedagogům, tak rodičům, případně žákům středních škol a studentům pedagogických fakult. Více již brzy na www.e-bezpeci.cz/medialka.
E. Spolupráce se SaferInternet se zaměří dětské domovy
Nové aktivity chystáme také s NIC.CZ a sítí SaferInternet. V terči naší pozornosti budou tentokrát dětské domovy. Jak jsou na tom dětští klienti? A jak jim lze pomoci? Na to vše budeme hledat odpovědi a řešení v naší nové aktivitě...
F. Vzdělávání a poradna E-Bezpečí
Vzdělávací programy E-Bezpečí budou fungovat samozřejmě i v letošním roce. V nouzovém režimu budeme realizovat vzdělávací akce především ve formě webinářů, videokurzů a dalších online forem. Online poradna (www.napisnam.cz) pak bude fungovat nepřetržitě tak, jak jste zvyklí.
Pevně věříme, že se již brzy podaří zbavit se omezení způsobených pandemií koronaviru a my všichni se opětovně setkáme na prezenčních vzdělávacích akcích.
Za E-Bezpečí,
Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci