Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-Bezpečí je na Instagramu i Facebooku, nezapomeňte nás sledovat
01. 12. 2024

Nezapomeňte, že E-Bezpečí je na Instagramu a Facebooku, kde najdete mnoho dalších informací z naší kuchyně. Nezapomeňte nás sledovat!

Read More ...

Vzdělávací akce o AI od E-Bezpečí ZDARMA
21. 11. 2024

Díky projektové podpoře (projekt CEDMO 2) z Národního plánu obnovy nabízíme vzdělávací akce (přednášky/besedy) zaměřené na úvod do problematiky umělé...

Read More ...

S ČT Edu spolupracujeme na nových pořadech o mediální výchově
11. 10. 2024

V těchto dnech ve spolupráci s Českou televizí - ČT EDU připravujeme nové pořady zaměřené na podporu mediální výchovy a mediální gramotnosti. Do...

Read More ...


Home Rizikové jevy Rizika sociálních sítí České děti na Facebooku (část 2)

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_fblogoV souvislosti s využíváním sociální sítě Facebook se velmi často diskutuje o tom, zdali se děti v prostředí Facebooku mohou stát obětí rizikových komunikačních forem (sociálně-patologických jevů), jako je např. kyberšikana či kybergroomingem. V dnešním textu se pokusíme zaměřit právě na tuto oblast.

1. Jsou děti na Facebooku vystaveny kyberšikaně?

Aby bylo možné na tuto otázku odpovědět, je třeba vymezit, co vlastně kyberšikana je – kyberšikana je záměrná, opakovaná a zraňující činnost využívající počítač, mobilní telefon a jiné elektronické přístroje - zahrnuje trýznění, hrozby, ponižování, ztrapňování nebo jiné formy psychické šikany. Hovoříme-li tedy o kyberšikaně, musíme si uvědomit, že online útok musí být dlouhodobý, opakovaný a musí být intenzivní. V prostředí Facebooku samozřejmě ke kyberšikaně dochází a české děti se mohou stát jejími oběťmi.

Mezi nejčastější formy kyberšikany, kterým jsou děti vystaveny, patří sdílení ponižující fotografie (potvrzuje 30 % dětí), verbální útoky (21,27 %), sdílení ponižujícího videa (14,76 %), mezi další formy kyberšikany patří vydírání a vyhrožování (dohromady 10 %).

Více než polovina dětí potvrzuje, že si na Facebooku nechala zablokovat svého internetového známého, který jej obtěžoval.

2. V médiích se často hovoří o tom, že české děti v prostředí sociálních sítí sdílejí intimní materiály. Jak je to?

Dobrovolné sdílení vlastních intimních materiálů (tzv. sexting) provozuje přibližně 7-9 % českých dětí – v prostředí Facebooku pak sdílení a šíření intimních materiálů potvrzuje 4,1 % dětí. Děti tyto fotografie často pořizují zcela dobrovolně – velmi často v rámci partnerských vztahů. Existují však také situace, kdy bylo dítě ke sdílení intimního materiálu přinuceno dospělou osobou maskovanou za profil dítěte. Zprvu přátelská komunikace dětí totiž přešla k účelové vydírání, vyhrožování, případně přímo v kybergrooming – tedy manipulaci dítěte v kyberprostoru zaměřenou na osobní setkání s dítětem v reálném světě. 30 % dětí, které mají účet na Facebooku, potvrdilo, že bylo svými facebookovými přáteli požádáno o osobní schůzku v reálném světě.

Pro Budulinek.cz
dr. Kamil Kopecký, E-Bezpečí, UP Olomouc

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.