Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

Vzdělávací akce o umělé inteligenci ZDARMA i v novém roce!
30. 12. 2024

I  v novém roce nabízíme vzdělávací akce zaměřené na umělou inteligenci pro veřejnost, rodiče, seniory a další cílové skupiny díky projektu CEDMO 2...

Read More ...

Vše nejlepší do nového roku!
30. 12. 2024

Přejeme vám za celý tým E-Bezpečí co nejlepší prožití roku 2025!

Read More ...

E-Bezpečí je na Instagramu i Facebooku, nezapomeňte nás sledovat
01. 12. 2024

Nezapomeňte, že E-Bezpečí je na Instagramu a Facebooku, kde najdete mnoho dalších informací z naší kuchyně. Nezapomeňte nás sledovat!

Read More ...


Home Rizikové jevy Sexting Počet případů sextingu trvale roste – uživatelé dělají stále stejné chyby

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_sextingPočet případů sextingu evidovaných online poradnou projektu E-Bezpečí trvale roste, v průběhu letošního roku oznámilo problémy spojené se sdílením svých vlastních intimních materiálů více než 70 klientů. Řada z klientů pak potvrdila, že se stala obětí vydírání.

„Před 6 měsíci jsem se seznámila s 19letým klukem, přes Facebook jsme si psali pořád víc a víc… Došlo to až k tomu, že jsme si vzájemně posílali i nahé fotky. Už dřív jsem to chtěla ukončit, ale on mi vyhrožoval, že ty mé fotky rozešle úplně všem. Rodičům jsem se bohužel nesvěřila, dneska když jsem mu od 19:30 neodepisovala, přišel až k nám domů. Rodiče nevěděli, o koho jde, proto mu řekli, že nejsem doma a jsem na maturitním plese. On byl schopný přijet za mnou a vyhrožovat mi před všemi venku před divadlem. Když jsem se vrátila v noci domů, psal mi sprosté nadávky.“ (Andrea, 17 let)

Průběh případů je většinou velmi podobný – po sdílení intimních materiálů následuje vydírání, nátlak, vyhrožování, urážky. Oběti pak mají – vzhledem k vysoké citlivosti sdílených materiálů – strach celou situaci oznámit policii (v případě dětí rodičům), protože se obávají úniku materiálů na veřejnost a bojí se případného veřejného ponížení, kterému se vystavují. Vyděrači však nejsou pouze muži, evidujeme řadu případů, kdy se vydírání dopouštěla žena. Co tedy dělat v situaci, kdy nám někdo vyhrožuje zveřejněním našich vlastních intimních materiálů?

Co dělat, když nám někdo vyhrožuje zveřejněním našich vlastních intimních fotografií či videí?

Pokud Vám někdo vyhrožuje zveřejněním Vašich nahých fotek a něco po Vás chce (posílat další fotky, dál si psát, chodit spolu...) jedná se o vydírání. V těchto případech se pokuste dodržet následující postup:
1. Uschovejte si celou komunikaci, i s výhrůžkami, nic nemažte.
2. Vyděrači sdělte, že si s ním už nechcete psát, že se s ním již nechcete stýkat (pokud to tak je).
3. Dále mu sdělte, že pokud Vám bude vyhrožovat, věc oznámíte Policii ČR.
4. Vhodné je rovněž svěřit se doma, případně oznámit věc učiteli (výchovnému poradci, metodikovi prevence).
5. Pokud se budete cítit jednáním vyděrače ohroženi, věc oznamte Policii ČR a doložte důkazní materiál (záznamy z komunikace, snapshoty apod.).
6. Přestaňte sdílet své intimní fotografie či videa s kýmkoli dalším.

Základem bezpečného chování v prostředí internetu je jednoznačně vzdělávání a prevence – vědět, co se může stát (a často se i stane), když se zachováme v prostředí internetu nezodpovědně a jaké aktivity jednoznačně na internet nepatří. 

Stali jste se obětí online vydírání? Kontaktujte naši poradnu na www.napisnam.cz.

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Počet případů sextingu trvale roste – uživatelé dělají stále stejné chyby. E-Bezpečí, roč. 1 (2016), č. 2, s. 32-34. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1206

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.