Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-Bezpečí je na Instagramu i Facebooku, nezapomeňte nás sledovat
01. 12. 2024

Nezapomeňte, že E-Bezpečí je na Instagramu a Facebooku, kde najdete mnoho dalších informací z naší kuchyně. Nezapomeňte nás sledovat!

Read More ...

Vzdělávací akce o AI od E-Bezpečí ZDARMA
21. 11. 2024

Díky projektové podpoře (projekt CEDMO 2) z Národního plánu obnovy nabízíme vzdělávací akce (přednášky/besedy) zaměřené na úvod do problematiky umělé...

Read More ...

S ČT Edu spolupracujeme na nových pořadech o mediální výchově
11. 10. 2024

V těchto dnech ve spolupráci s Českou televizí - ČT EDU připravujeme nové pořady zaměřené na podporu mediální výchovy a mediální gramotnosti. Do...

Read More ...


Home Rodiče, učitelé, žáci Rodiče, učitelé, žáci Jak nastavit svému dítěti první mobilní telefon?

Přečteno jinde










































Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


mini_mobilMobilní telefony jsou v současnosti běžnou součástí výbavy dětí (ale i dospělých), jsou nezastupitelným pomocníkem, nástrojem komunikace, bránou do světa informací, ale hlavně zdrojem zábavy všeho druhu. Rodiče, kteří dětem mobilní telefony pořizují, jsou pak často postaveni před otázku – kdy dítěti mobilní telefon pořídit a jak jej nastavit (zabezpečit).

Prvním krokem, který by měli rodiče při pořizování prvního mobilního telefonu dítěti udělat, je zodpovědět si na otázku, k čemu a proč vlastně dítěti mobilní telefon pořizujeme. Rodiče obvykle mobil dítěti pořizují proto, aby s ním mohli kdykoli komunikovat – telefonovat či SMSkovat. Dítě však bude mobilní telefon používat zejména k hraní her, stahování aplikací, hudby a videa, případně v pozdějším věku k chatování s kamarády. Mobilní telefon se tak často stává jen drahou hračkou.

Je velmi důležité nastavit pravidla, jak se bude mobilní telefon využívat – např. bude limitován čas, kdy bude dítě mobil používat k zábavě, dítě nebude mobilní telefon používat večer, pokud bude chtít něco nainstalovat, domluví se na instalaci s rodičem, mobilní telefon dítě nesmí používat ve škole, mobilní telefon nebude půjčovat neznámým spolužákům, nebude se snažit mobilní telefon vyměnit za jiné zboží/službu apod.

Dalším důležitým krokem je technické zabezpečení mobilu. Prvním krokem, který se poměrně hodně podceňuje, je nainstalování mobilního antiviru, který minimalizuje hrozbu zavirování mobilního telefonu dítěte infikovanými soubory z internetu. Jakmile totiž dítě začne aktivně používat internet, začne masově stahovat soubory všeho druhu. Stejně tak je vhodné vybavit mobilní telefon dítěte některou z aplikací rodičovské kontroly (parental control).

Na trhu existuje celá řada aplikací zaměřených na tzv. rodičovskou kontrolu mobilního telefonu či počítače, tyto aplikace zpravidla umožňují ovlivňovat vše, co děti na daném zařízení dělají – blokovat např. nežádoucí obsah (závadné www stránky), blokovat konkrétní aplikace (např. konkrétní hry), nastavit např. čas, v průběhu kterého může dítě využívat internetové služby apod.

Užitečnou funkcí, kterou ocení zejména rodiče menších dětí, je také sledování polohy mobilního telefonu. Aktivace této funkce umožní sledovat online – prostřednictvím www stránek, kde se mobilní telefon dítěte nachází. Telefon lze také na dálku prozvonit či přímo zablokovat.

pravidla_infografika

Velmi důležité je rovněž promyslet, zda umožnit dítěti na mobilním telefonu instalovat aplikace z online e-shopů – zejména z Google Play či iTunes. Přístup do těchto online obchodů je zpravidla chráněn heslem, je třeba promyslet, zda dítěti heslo poskytnout, nebo zda bude mít rodič heslo pod kontrolou a umožní dítěti aplikace stahovat, instalovat či dokonce kupovat. V žádném případě na účet, který bude vaše dítě využívat ke stahování aplikací, nevkládejte informace o vaší platební kartě – vyhnete se tak nenadálým výdajům za nákup online aplikací a virtuálních předmětů/služeb.

Rodiče se často dotazují, jak mají reagovat v situaci, kdy bude dítě chtít začít aktivně používat sociální sítě – zejména Facebook. Pokud rodič chce dítěti povolit využívání Facebooku i ve věku nižším 13 let (minimální věková hranice pro vstup do této sociální sítě), doporučujeme, aby heslo pro vstup do této sítě měl pouze rodič, který pak může regulovat a kontrolovat, co dítě na FB dělá.

Pokud rodič dítěti používání sociální sítě zakáže, existuje vysoká pravděpodobnost, že si účet dítě založí i přes zákaz – např. na počítači ve škole, v knihovně, u kamaráda. Rodič pak nad tímto účtem ztrácí kontrolu, což je nežádoucí.

Na závěr je třeba říci, že je velmi důležité, aby mělo dítě k rodičům důvěru a aby v případě, že v prostředí internetu narazí na problém, který nedokáže samo vyřešit, mělo vždy v rodiči oporu a jistotu.

Důležité odkazy:

Pravidla bezpečného používání internetu pro rodiče

Portál Digitální rodičovství Vodafone

Kamil Kopecký, E-Bezpečí

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Jak nastavit svému dítěti první mobilní telefon?. E-Bezpečí, roč. 1 (2016), č. 2, s. 1-3. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1170

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2024)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

Nenechte si ujít novinky z E-Bezpečí a přihlaste si odběr našeho newsletteru.

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.