Home Rizikové jevy Sociální sítě a jejich rizika Věkové hranice pro zakládání účtů na sociálních sítích a dalších službách

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


Vyznáte se ve věkových hranicích pro zakládání účtů na sociálních sítích? Zde je rychlý přehled.

Služba

Minimální věková hranice
(daná provozovatelem služby)

Minimální věková hranice v ČR
(Zákon 110/2019)

Odkaz na pravidla

TikTok

13

15

[www]

Instagram

13

15

[www]

Facebook

13

15

[www]

YouTube

13

15

[www]

Twitch

13

15

[www]

Twitter

13

15

[www]

Snapchat

13

15

[www]

Messenger

13

15

[www]

WhatsApp

13

15

[www]

Google účet

13

15

[www]

Discord

13

15

[www]


V roce 2018 vstoupilo v platnost nařízení EU o ochraně dat (GDPR), které uvádí, že věk, kdy mohou děti poskytnout souhlas s použitím online služeb, je 16 let, jednotlivým členským státům EU však ponechalo možnost si tento věkový limit snížit až na 13 let. Věková hranice pro přístup k sociálním sítí tak může být různá, tedy v rozmezí 13–16 let.

V České republice byl stanoven věkový limit pro samostatné poskytnutí souhlasu s použitím online služeb zpracovávajících osobní údaje na 15 let. To znamená, že mladiství od 15 let mohou používat sociální sítě bez souhlasu zákonných zástupců, zatímco u mladších dětí je souhlas zákonných zástupců vyžadován. Tento limit byl zakotven v Zákoně č. 110/2019 Sb.

Platí tedy, že u dětí starších 13 let a mladších 15 let je pro založení účtu nutný souhlas rodiče, některé sociální sítě pak disponující speciálními “dětskými účty” s omezenými funkcemi a zvýšenou ochranou před závadným obsahem a rizikovou komunikací, další sociální sítě nabízí rodičům sady nástrojů zvyšujících bezpečnost jejich dětí v rámci dané služby. 

TikTok např. disponuje možností propojit účet rodiče a dítěte pomocí funkce rodičovské párování (family pairing), ve kterém může rodič vzdáleně vstupovat do účtu dítěte a měnit jeho nastavení. Je zde také možné aktivovat omezený režim (restricted mode), který dítěti filtruje obsah. Na Instagramu je možné vytvořit dítěti účet, který je pod dohledem rodiče, a který lze opět rodičem spravovat a kontrolovat. Podobné nástroje má také Snapchat, který obsahuje tzv. rodičovské centrum (Family Center). Pomocí něj lze sledovat, s kým naše dítě komunikuje a s kým se přátelí, nastavovat filtry závadného obsahu apod.

Redakce E-Bezpečí

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Věkové hranice pro zakládání účtů na sociálních sítích a dalších službách. E-Bezpečí, roč. 9 (2024), č. 1, s. 38-39. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=3872

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.