Home Rizikové jevy Sociální sítě a jejich rizika Tellonym - aplikace pro budování přátelství, nebo platforma pro kyberšikanu?

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


mini tellonymUmožňujeme smysluplné konverzace a budování silných vztahů.“ Alespoň to uvádí tvůrci aplikace na svých webových stránkách. Tellonym, sociální síť, která si za pomoci anonymity dává za cíl zlepšovat sociální vztahy a vytvářet nová přátelství mezi uživateli. Ve skutečnosti se tato služba stává nebezpečným nástrojem pro kybernetickou agresi mezi dětmi.

 

Aplikace Tellonym je další sociální síť, která se do jisté míry podobá Instagramu. Ovšem na místo fotografií uživatelé sdílí zcela jiný obsah. Registrace je snadná. Potvrdíte, že vám bylo 17 let, zvolíte si přezdívku, zadáte telefonní číslo, na které vám služba zašle potvrzující kód, a máte hotovo. Nyní můžete vyhledat své přátele a zcela anonymně jim napsat, co si o nich myslíte. Pokud se oslovený uživatel rozhodne odpovědět na vaši zprávu, konverzace se objeví na jeho profilu. Tento koncept sociální sítě není nic nového. Již dříve existovaly služby, které umožňovaly zasílat anonymní zprávy, např. Yik Yak a Sarahah. Obě byly vypnuty po kontroverzi se zneužíváním a šikanou.

screen applikace

Společnost Tellonym, kterou v roce 2016 založila trojice teenagerů z Německa, tvrdí, že tento koncept podporuje otevřenou a upřímnou konverzaci. Svou sociální síť proto nazývají „nejupřímnějším místem na internetu“. Odborníci jsou však toho názoru, že Tellonym umožňuje krutost a kyberšikanu. Mezi rodiči a školami tak rostou obavy. Generální ředitel Maximillian Rellin, kterému je 21 let, tvrdí, že s rostoucí mírou sociální úzkosti je anonymita jednou z možností, jak zahájit konverzaci a promluvit si s ostatními. Podle něj tak dochází ke zmírnění obav z odmítnutí, což má za následek vytváření nových přátelství. Realita je ovšem jiná.

V červenci 2018 se Tellonym potýká s negativní pozorností ve Velké Británii. Místní školy začínají varovat rodiče před kyberšikanou, která probíhá v prostředí aplikace. Následují Spojené státy. Tamní americké školy radí rodičům, aby zkontrolovali telefony svých dětí a hledali jakékoliv známky kybernetické agrese. Začátkem letošního roku varuje před aplikací i zpravodajská stanice CNN. Jeden z rodičů, který zhodnotil aplikaci na Common sense media (americká organizace zaměřená na zlepšování života dětí a rodin), popsal Tellonym jako „nic jiného než platformu pro šikanování.“ S negativním hodnocením se služba potýká i v České republice na Google Play.

screen recenze googleplay

Společnost Tellonym na svých webových stránkách píše, že se snaží zabránit kyberšikaně. Tvrdí, že blokuje 85 % zpráv jež porušují smluvní podmínky. Max Rellin pro web Mashable uvedl, že jejich filtry automaticky odstraňují závadný obsah, čemuž napomáhá i aktivní komunita moderátorů, která tyto filtry testuje a vylepšuje. Dále říká, že jeho tým má tu nejlepší možnou kvalifikaci, neboť vyrůstali s tradičními sociálními médii a prožívali jejich negativní dopady na vlastní kůži. Kromě toho spolupracují s odborníky a navštěvují školy, kde mluví s učiteli a rodiči, jejichž obavy prý berou velmi vážně. Přesto všechno není problém během pár minut v aplikaci najít nějakého uživatele, který by veřejně na svém profilu neměl anonymní urážky či vyzývající zprávy.

screen tellonym cz

Max Rellin je však optimistický, pokud jde o potenciál anonymního zasílání zpráv a pomoci lidem navazovat přátelství. Společnost prý každý den dostává stovky děkovných zpráv, a tak doufá, že jeho uživatelé budou Tellonym i nadále používat jako nástroj pro budování vztahů.

Obchod App Store uvádí, že Tellonym celosvětově používá přes 13 miliónů uživatelů. Aplikace je dostupná nejen v App Storu pro iOS, ale i na Google Play pro Android, odkud si ji nainstalovalo více než 5 miliónů uživatelů.

Pro E-Bezpečí
Lukáš Kubala

Zdroj: https://mashable.com/article/tellonym-cyberbullying-teens/?europe=true

Jak citovat tento text:
KUBALA, Lukáš. Tellonym - aplikace pro budování přátelství, nebo platforma pro kyberšikanu?. E-Bezpečí, roč. 4 (2019), č. 1, s. 135-137. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1562

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.