Facebook (dále jako FB) je v poslední době velmi diskutovaným fenoménem, zvláště v České republice teď prožívá cosi jako módní facebookovou vlnu. Jen za poslední týden se počet uživatelů tohoto komunikačního nástroje zvýšil o 13 %. Podle oficiální statistiky má Facebook již 250 000 českých uživatelů, celkový počet světových uživatelů je pak 150 milionů.
Princip této sítě, jež na českém území oslavila v únoru letošního roku své páté narozeniny, spočívá v tom, že si vytvoříte vlastní stránku, na níž umísťujete různé zajímavé informace týkající se vaší osoby – např. fotografie, videonahrávky, texty nebo údaje o tom, co právě děláte, zabavit se můžete i prostřednictvím nejrůznějších her či kvizů. Ale navíc si můžete zvolit, v jaké společnosti se chcete pohybovat. Vybrané uživatele tak označíte statutem přátele (friends), ačkoliv se domníváme, že mnohem vhodnější by bylo označení „známý“, neboť virtuální vztahy jsou mnohem volnější než ty reálné. Těmto „přátelům“ tímto udělíte právo, aby vstoupili do vašeho soukromého světa, za oplátku můžete i vy nahlédnout do jejich soukromí. Uživatelem FB se může stát každý, kdo dovršil věkové hranice minimálně 13 let. Nejdříve je nutné, aby se nový uživatel zadáním několika osobních dat (vlastní jméno, příjmení, zvolené heslo) a platné e-mailové adresy zaregistroval a pak už mu nic nebrání tomu, aby se stal aktivním členem tohoto populárního komunikačního serveru a třeba si i jeho prostřednictvím našel nové přátele.
Je třeba se Facebooku bát?
K nebezpečí Facebooku se nedávno vyjádřil i eurokomisař Jacques Barrot, jenž upozornil, že mladí „facebookisté“ mnohdy rychleji píší nežli myslí. Uvedl: „Mladí lidé odhalují svůj každodenní život v přímém přenosu, aniž by si uvědomovali rizika, která to pro jejich nynější i budoucí soukromí přináší.“ Mnozí uživatelé FB na sebe prozrazují až příliš – detaily z pracovního, rodinného života, vlastní prožitky, emoce, názory i postoje. Kdyby se nás na obdobné věci někdo osobně zeptal, brali bychom to téměř jako urážku. Ale na webu odpovídají mladí uživatelé bez ostychu a téměř lehkomyslně. Nepřemýšlí totiž nad možnými důsledky. Bohužel digitální realita je nezničitelná, nelze ji vzít zpět. Co do ní vložíme nás bude pronásledovat možná i celý život. K tomuto se vyjádřil i současný papež, který sice ocenil výhody Facebooku jako komunikačního nástroje, avšak upozornil i na jeho mnohá rizika.
V souvislosti s těmito riziky se uvažuje o zařazení této problematiky do školních osnov, neboť našim dětem musí někdo říct, že to nejzajímavější v jejich životě by měli prožít v soukromí. „Když ho pověsí na Facebook, nebudou ho mít kde žít.“ 1
Doporučujeme ke zhlédnutí i video: Rozhovor s Milošem Čermákem v Událostech, komentářích, v němž se zabývá právě fenoménem Facebook. Video je dostupné na této adrese: http://www.ct24.cz/media/internet/44490-facebook-ziskava-na-oblibe-a-stale-casteji-zasahuje-do-zivota-spolecnosti/ .
A rovněž i následující video ze Studia ČT24, dostupné na adrese http://www.ct24.cz/media/44490-facebook-ziskava-na-oblibe-a-stale-casteji-zasahuje-do-zivota-spolecnosti/video/1/ .
A do třetice také následující video, tentokrát je autorkou reportáže Markéta Hýlová. Video je dostupné na této adrese: http://www.ct24.cz/media/44490-facebook-ziskava-na-oblibe-a-stale-casteji-zasahuje-do-zivota-spolecnosti/video/1/ .
Použité zdroje:
POHL, O. Co je vlastně na Facebooku nebezpečného? Dostupné na: <http://www.lidovky.cz/co-je-vlastne-na-facebooku-nebezpecneho-d9l-/ln-svet-techniky.asp?c=A090202_100232_ln-svet-techniky_poh> [cit. 2009-14-03].
ČERMÁK, M. Proč mít rád Facebook a proč se ho bát? Dostupné na: <http://extra.cz/blog/2009/02/proc-mit-rad-facebook-proc-se-ho-bat.html > [cit. 2009-14-03].
JAVŮREK, A. Obrana Favebooku.
Dostupné na: < http://www.denik.cz/fejeton/civilizace20090202.html > [cit. 2009-14-03].
AUTOR ČTK. Facebook pomáhá hledat přátele, může ale být i na obtíž. Dostupné na: <http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/pocitace/index_view.php?id=358131 > [cit. 2009-14-03].
STRAŠÍKOVÁ, L. Facebook získává na oblibě a stále častěji zasahuje do života společnosti. Dostupné na: <http://www.ct24.cz/media/internet/44490-facebook-ziskava-na-oblibe-a-stale-casteji-zasahuje-do-zivota-spolecnosti/> [cit. 2009-14-03].
Poznámky:
1 Autorem závěrečného výroku je ČERMÁK, M. Proč mít rád Facebook a proč se ho bát? Dostupné na: <http://extra.cz/blog/2009/02/proc-mit-rad-facebook-proc-se-ho-bat.html > [cit. 2009-14-03].