Home Rizikové jevy Další témata Co je flaming

Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Remove


troll.jpgFlaming (flame = hořet) je termín, označující nepřátelské chování uživatelů na Internetu, které obvykle doprovází urážky, nadávky, vyhrožování apod. Flaming je obvykle spojen se sociálním prostředím diskusních fór, webového chatu či IRC, může však být realizován i prostřednictvím e-mailu.

Flaming se projevuje tak, že flamer = útočník opakovaně umisťuje urážlivé vzkazy do diskusních fór a následně stupňuje své útoky, přičemž ohnivě hájí své názory. Flamer útočí na toho, s jehož názory nesouhlasí, nepoužívá však propracovanou argumentaci, ale jednoduše nadává, uráží, vyhrožuje. Od slova flamer odlišujeme slovo troll = člověk, snažící se vyvolat konflikt, rozvrátit diskusi apod. Troll často do diskuse zavádí témata, která nesouvisejí s řešeným problémem. Například vulgarity, politická sdělení apod. 

 

greentroll.jpg

 

Na rozdíl od reálného světa, ve kterém by flaming velmi rychle přerostl ve fyzické násilí a inzultaci (čímž by byl rychle ukončen), v anonymním světě Internetu je velmi snadné stupňovat urážky a vést plamennou diskusi (tzv. flame wars či svaté války). 

Častým tématem flamewars jsou dlouhodobé spory, nebo kontroverzní otázky související s osobním přesvědčením, např. spory horlivých zastánců operačních systémů Microsoft Windows, Linux, či Mac OS nebo diskuse o interrupcích. Obhájci obou táborů zapáleně řeší v diskusních fórech, proč je ten či onen produkt lepší, proč je tato komunita lepší, proč je daný světonázor ten správný. 

Námětem flamewar ovšem může být v podstatě cokoli - pro příspěvky, které v dané komunitě téměř jistě musí vyvolat prudkou reakci, se někdy užívá označení flamebait. Obvyklým případem je příspěvek antagonistický k zaměření komunity, například kreacionistický příspěvek zaslaný do fóra zaměřeného na evoluční biologii. 

Flaming se často zaměňuje s terminem nekonstruktivní kritika. Zatímco nekonstruktivní kritika se zaměřuje vždy na nějaký produkt (kritizuji třeba konkrétní počítačový program, přístroj apod.), flaming se zaměřuje přímo na tvůrce – lidi (tj. například Windows je špatný vs. Bill Gates je špatný). 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Flame_war

http://en.wikipedia.org/wiki/Flame_war

http://en.wikipedia.org/wiki/Flaming_%28Internet%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll

http://www.urban75.com/Mag/troll.html

 

 

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

E-BEZPEČÍ: AI CHATBOT
Ahoj, jsem chatovací robot projektu E-Bezpečí a mohu ti pomoci zodpovědět základní otázky a vyřešit tvé problémy. Zvol si z nabídky, nebo svůj dotaz napiš přímo do chatu.