fbpx

Home Pohledem vědy Více než 71 % českých žáků nahrává jiné osoby prostřednictvím mobilních telefonů

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

mobilni_nahravani.jpgVíce než 71 % českých žáků nahrává jiné osoby prostřednictvím mobilních telefonů. Vyplývá to z výzkumu realizovaného v rámci projektu E-Bezpečí, do kterého se zapojilo více než 2000 žáků základních a středních škol (největší část vzorku tvořili žáci a studenti ve věku 11-16 let).

 

Nejčastěji nahrávají kamarády (spolužáky, sourozence), dále rodiče či jiné členy rodiny. Učitele si nahrálo cca 8 % respondentů. Pořízenou nahrávku většina žáků nechala v mobilu (36,2 %), smazala ji (26,04 %), pouhých 5 % respondentů video uložilo na webové stránky (např. portálu YouTube, osobní stránky apod.). Dále nás zajímalo, jaká je motivace žáků pro nahrávání jiné osoby prostřednictvím mobilních telefonů. Nejčastější motivaci žáků tvoří nuda (31, 25 %), přání nahrávané osoby (26, 22 %) a nahrání záznamu na památku (26, 13 %). Za zmínku také stojí informace, že přibližně 4 % respondentů nahrálo jinou osobu kvůli pomstě. Plných 85, 13 % respondentů uvedlo, že nahrávaná osoba věděla o tom, že je nahrávána. Další zajímavé informace vám poskytne zpráva z výzkumného šetření projektu.

Za výzkumný tým E-Bezpečí, Kamil Kopecký

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png