Remove
České děti se v online prostředí cítí jako ryba ve vodě. Jsou technicky zdatnější než jejich rodiče a dovednosti s počítačem, tabletem a mobilem získávají už v raném věku. Drtivá většina rodičů přiznává, že při práci s internetem má pouze základní uživatelské znalosti, a není tak schopna dostatečně předvídat, jaká nebezpečí mohou jejich dětem hrozit. Rodiče navíc čas i to, co jejich potomci v online prostředí dělají, omezují spíše na principu vzájemné důvěry než vymáhanými pravidly nebo s použitím technických řešení čí softwarovým omezením. Věří také, že v případě problému se jim dítě svěří. Děti se ale stydí a bojí možného postihu. Rodiče se tak o problému často dozvídají později anebo vůbec.
Ukázala to nová studie „Rodič a rodičovství v digitální éře“ realizovaná Centrem prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností O2 Czech Republic. Do výzkumu se zapojilo 1093 rodičů s dětmi do 17 let ve všech krajích České republiky.
Safer Internet Day 2018 neboli Den bezpečnějšího internetu 2018 let připadl na 6. února 2018. Do oslav tohoto významného výročí se tradičně zapojuje také projekt E-Bezpečí, který představuje v rámci tohoto dne řadu aktivit, na kterých společně se svými partnery intenzivně pracuje. Pojďte tedy ochutnat některé novinky z naší kuchyně.
Praha/Olomouc – 6. února 2018 - Nejaktivnějšími šiřiteli e-mailového spamu, ať již pravdivého či nepravdivého, jsou senioři ve věku od 65 let. S přibývajícím věkem uživatelé šíří spam podstatně více než uživatelé mladší. Spam zahrnuje jak pravdivé zprávy, tak i hoaxy a dezinformace. Vyplývá to z výzkumu Starci na netu realizovaného společností Seznam.cz a Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Senioři také nejvíce k seznamování s protějškem na internetu používají online inzerci. Mladší lidé naopak preferují seznámení přes sociální sítě.
Ministerstvo školství aktualizovalo Metodické doporučení k primární prevenci – zejména jeho části zaměřené na rizikové chování dětí, žáků a studentů v oblastech záškoláctví, vandalismu a kyberšikany. Autory více než dvacetistránkové úpravy, která se vztahuje ke kyberšikaně, jsou Kamil Kopecký a René Szotkowski z Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.
Olomouc, 13. 6. 2017 – České děti se pohybují po internetu prakticky bez dozoru rodičů. Veřejně pak sdílí osobní údaje od telefonního čísla až po adresu bydliště. Rychle rostoucím fenoménem je mezi teenagery sexting.
74 % dětí považuje sexting za rizikový.
15 % dětí má přitom s erotickými zprávami nebo sdílením intimních fotek a videí přímou zkušenost.
Až třetina dětí by se při zneužití takových materiálů zdráhala komukoliv svěřit.
Každé druhé dítě chatuje s cizími lidmi, pětina by neodmítla osobní schůzku.
Kyberšikana - úvod do problematiky
K možnostem zařazení témat online bezpečnosti do výuky na základní škole (prezentace)
Téma: Mobilní telefon ve škole
Komentář: Facebok vs. Instagram? Který z nich u dětí dominuje? Záleží, jak staré děti sledujeme
Zástupce projektu E-Bezpečí přednášel v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR
Rodina v kyberprostoru (prezentace z konference Rodina v síti)