Stalkingem jako nebezpečným komunikačním fenoménem jsme se zabývali v předcházejících článcích našeho internetového portálu. V dnešním článku se zaměříme na otázku, kdo jsou vlastně stalkeři a kyberstalkeři, agresoři a pronásledovatelé.
V zásadě můžeme říci, že stalkerem může být:
a) osoba, kterou oběť osobně zná a ví, že ji pronásleduje,
b) osoba, kterou oběť osobně zná, ale neví, že ji pronásleduje,
c) osoba, kterou oběť osobně nezná (např. kyberstalkeři hledající své oběti na internetu).
Rozpoznat stalkera nemusí být vůbec snadné a často se to ani nepodaří. Může se jevit jako společensky naprosto normální člověk, o kterém ani jeho nejbližší okolí nemusí tušit, že např. obtěžuje jinou osobu s využitím internetu či mobilního telefonu. Podíváme-li se na profil agresorů, stávají se jimi nejčastěji bývalí partneři obětí, častěji muži než ženy (87 % stalkerů). Z pohledu závažnosti stalkingu, však považujeme za problematičtější útočníky ženy – je to zejména pro jejich cílevědomost a systematičnost. Útoky realizují nejčastěji prostřednictvím SMS.
Řada studií realizovaných v mnohých zemích Evropy (např. Dressing, H. Maulk-Backer, H. Gass, P.) poskytují velmi zajímavá čísla o četnosti stalkingu ve společnosti. Anglosaské studie udávají, že zhruba 4–7,2 % mužů a 12–17,5 % žen se alespoň jednou se stalkingem osobně setkalo. To znamená, že stalking je jev velice rozšířený. V první německé studii o prevalenci stalkingu (demograficky rozvrstvené množství případů) uvedlo 11,6 % dotázaných, že byli minimálně jednou v životě obětí stalkera. Mezi oběťmi bylo 87,2 % žen a 12,8 % mužů.
Stalking je významným fenoménem i pro kriminalistiku, neboť může předznamenávat závažné násilné trestné činy. Při zkoumání 141 případů žen, jež byly usmrceny svými bývalými partnery, se zjistilo, že v 76 % případů se pachatel projevoval jako stalker. Pro německou trestněprávní praxi se stalking stává významným jevem. 34,6 % stalkerů svým obětem výslovně vyhrožuje a ve 30,4 % případů skutečně následuje násilné jednání. To znamená, že stalking v žádném případě nelze bagatelizovat jako neškodné obtěžování. Naopak. Přinejmenším v určitých rizikových situacích je nutno ve stalkingu spatřovat předzvěst konkrétních násilných činů (rozpracováno na www.ipravnik.cz ).
Základní typologie stalkerů (rozpracoval P. E. Mullen)
1. Bývalý partner (rejected stalker)
Většinou se jedná o člověka, který není schopen přijmout ukončení vztahu s jinou osobou. Nemusí se jednat pouze o partnerský či intimní vztah, může jít o vztah pracovní, obchodní nebo např. terapeutický. Chování stalkera je následkem jeho touhy obnovit vztah, nebo je odplatou za odmítnutí. Stalker pociťuje pocit ztráty v kombinaci s frustrací, hněvem, žárlivostí (zejména, pokud si oběť nalezne jiného partnera), pomstychtivostí a zármutkem. Může se také cítit ponížený odmítnutím, protože má o sobě narcisistní představy. Svými útoky se snaží oběti především ublížit (zastrašuje ji, vyhrožuje, demonstruje sílu apod.). Tento typ stalkera má v mnoha případech slabé sociální dovednosti a povrchní sociální kontakty.
2. Uctívač (intimacy seeker)
Jack Jordan, celebrity stalker, který pronásledoval Umu Thurman
3. Neobratný nápadník (incompetent suitor)
4. Ublížený pronásledovatel (resentful stalker)
5. Sexuální útočník (predatory stalker)
6. Poblouzněný milovník (erotomaniac and morbidly infatuated stalker)
7. Kyberstalkeři (cyberstalkers)
Literatura:
Čírtková, L. Psychologické poznatky k nebezpečnosti pronásledování (stalking). Praha: Policejní akademie ČR.
Online: http://www.mvcr.cz/casopisy/kriminalistika/2004/0404/cirtkova_info.html
Psychoporadna (www.psychoporadna.cz)
Types of stalkers. Sexualharassmentsupport.
Online: http://www.sexualharassmentsupport.org/TypesofStalkers.html
Dressing, H. Maulk-Backer, H. Gass, P. Posuzování stalkingu z kriminalistického a psychiatrického hlediska. IPravník. Online: http://www.ipravnik.cz/cz/clanky/trestni-pravo/pd_6/art_5000/detail.aspx