Příklad 1 - Fotografie prince Williama
(oznámení, že spolu s Kate Middleton čekají 3. potomka)
(Reuters/Hannah McKay)
Velmi důležitou úlohu hraje také správné oříznutí fotografie - to může zcela změnit její vyznění, jak si můžeme ukázat na druhém příkladu, ve kterém vojáci američtí “mariňáci” dávají napít iráckému vojákovi. Jednoduchý ořez fotografie dokáže zcela potlačit obsah fotografie a přesunout pozornost čtenáře na detaily, které se pak stávají ve vnímání centrálními prvky. Na příkladu níže vidíme původní fotografii (zelená) a její ořezy ovlivňující její vyznění a následnou interpretaci.
Příklad 2 - Vojáci amerického námořnictva z 15. námořní expediční jednotky dávají napít iráckému vojákovi (2003)
(AP)
Příklad 3 - Zpravodajské studio
Další příklady manipulace s fotografií postavené na změně úhlu pohledu zachycují, jak snadné je vyvolat u diváku iluzi davu, který podporuje konkrétní osobnost - např. politika. V našem dalším případě hraje zásadní úlohu detailní ořez fotografie, který vyvolává zdání, že má daný politik (v našem případě Theresa Mayová) velkou podporu - je součástí neohraničeného davu. Při změně perspektivy však zjistíme, že to nemusí být pravda.
Příklad 4 - Předsedkyně konzervativní strany Theresa Mayová spouští v Northumerlandu svou kampaň.
(PA Images)
Dalším způsobem, jak lze manipulovat s fotografií, aniž bychom do ní přímo zasáhli a dopustili se např. koláže, patří posun času pořízení fotografie - tedy posun kontextu, ve kterém fotografie vznikla. Posun kontextu je běžnou součástí moderní propagandy, proto je velmi důležité ověřit si, kdy daná fotografie vznikla.
Do této kategorie patří časová manipulace s fotografií prezidenta Zemana na setkání NATO v roce 2018, na které jako jediný ze všech představitelů zemí zapojených do NATO sedí na židli. Ať je náš názor na prezidenta Zemana jakýkoli, je zjevné, že velká část médií provedla časovou manipulaci a zaměnila fotografii, která vznikla v rámci přestávek mezi fotografováním, za oficiální fotografii ze summitu. Pro porovnání - na snímcích níže vidíme prezidenta Zemana, který stejně jako ostatní účastníci setkání stojí, média však sdílela především fotografii vzniklou o přestávce, na které odpočívá na židli.
Příklad 5 - Prezident Zeman na setkání NATO (2018)
(NATO)
Na závěr klasické a vlastně docela fousaté doporučení: Všechny informace se snažme ověřovat, nebojme se ptát na to, čemu nerozumíme nebo čemu nevěříme, hledejme primární zdroje a nebojme se občas změnit úhel pohledu. Změna úhlu pohledu totiž může být pro pochopení reality poměrně zásadní. Při ověřování informací Vám může pomoci např. náš jednoduchý letáček.
Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký
(s využitím příkladů z BoredPanda)
Zdroje:
People Are Posting Examples Of How Media Can Manipulate The Truth (15 Pics). BoredPanda.
https://www.boredpanda.com/examples-media-truth-manipulation/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic