fbpx

Home Rizikové jevy Sociotechnika, sociální inženýrství MOMO Challenge - nový druh rizikové výzvy

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.69 (16 Votes)

mini momoMomo Challenge je druh rizikové výzvy, která se rozšiřuje prostřednictvím sociálních sítí a mobilních telefonů. Uživatelé (především děti), kteří se do této hry zapojí, jsou kontaktováni prostřednictvím různých profilů Momo na sociální síti WhatsApp a vyzváni, aby provedli několik nebezpečných úkolů. Pokud hráči odmítnou úkoly splnit, případně se jim úkoly splnit nepodaří, dojde k vyhrožování a vydírání. 

Pachatelé hráčům např. vyhrožují, že Momo ublíží jejich rodičům či přátelům, že o nich Momo zveřejní citlivé údaje, dochází dokonce i na hrozby “magické či nadpřirozené” (prokletí). Hrozby jsou často doprovázeny děsivými obrázky a fotografiemi (fotografie mrtvol, zmrzačených dětí apod.). Zprávy jsou často tak děsivé, že opravdu mohou citlivější dítě vyděsit a vyvolat v něm pocit, že na ně musí reagovat. Podle některých verzí usilují Momo profily o hacknutí mobilního telefonu a jeho zavirování.

S fenoménem se pojí také městská legenda o malém japonském chlapci, který si s Momo chatoval přes WhatsApp a Momo mu odpověděla, že ví o panence jeho malé sestřičky, o které jí chlapec nic neřekl. Podle legendy totiž Momo dokáže získat prostřednictvím mobilního telefonu od svých obětí osobní informace. WhatsApp opakovaně vyzývá své uživatele, aby si Momo profily zablokovali a nahlašovali je.

Kdo/Co je Momo?

Momo je název sochy "mladé ženy s dlouhými černými vlasy, vypoulenýma očima, zdeformovaným širokým úsměvem a ptačími pařáty". Obrázek "Momo" byl poprvé publikován 25. srpna 2016 na Instagramu (uživatelem nanaakooo), k rozvoji samotného fenoménu však masivně došlo až v roce 2018. Socha byla vytvořena japonskou firmou zabývající se speciálními efekty Link Factory. Firma zapojení do výzvy zcela popírá. Původně se v médiích objevovaly také informace o tom, že jde o sochu japonského umělce Midoriho Hayashiho, ten ale popřel, že by šlo o jeho dílo.

momo2

Rozšíření Momo Challenge

Momo Challenge se do povědomí veřejnosti dostala v červenci 2018 prostřednictvím sítě Reddit (uživatel AlmightySosa00 zveřejnil ořezanou fotografii sochy Momo) a YouTube (youtuber ReignBot zveřejnil video se sochou a popsal městskou legendu, která je se sochou spojena). Na základě informace o výzvě ji během měsíce začalo napodobovat velké množství uživatelů - ať již v podobě Momo postav či hráčů, plnících zadané úkoly.

Spekuluje se o tom, že samotná výzva původně vznikla v Japonsku a rozšířila se do Latinské Ameriky, protože první telefonní čísla v síti WhatsApp, která s profily Momo pracovala, byly právě z Japonska, Kolumbie a Mexika. Výzva se dále šířila přes Youtube a Minecraft servery a zhruba v polovině srpna 2018 se dostala do Evropy - objevila se ve Francii a Německu. Celá řada zemí (USA, Kanada, Indie, Brazílie, Argentina, Lucembursko, Německo, Španělsko…) potvrdila, že se do výzvy zapojili hráči z jejich země, nikde však nedošlo k žádným obětem na životech.

momo4

Případy spojené s výzvou

25. července 2018 se objevila zpráva, že argentinská policie vyšetřuje, zda není hra Momo spojena se sebevraždou 12leté dívky z Buenos Aires (sebevražda oběšením). Dívka byla do rizikové výzvy aktivně zapojena (nahrávala videa při plnění úkolů). Vyšetřování však dosud přímou souvislost Momo se sebevraždou neprokázalo.

O souvislosti s Momo se spekulovalo také v případě úmrtí jedenáctiletého chlapce z argentinského města Zapala, ačkoli soudní vyšetřovatelé vyloučili, že by jeho smrt souvisela s online prostředím a hrou Momo.

23. srpna 2018 informoval online portál Hindustan Times o možném propojení challenge Momo se sebevraždou 18letého studenta Manishe z Kurseongu (Indie). Ten byl nalezen oběšen v kůlně a za zády měl vyrytá hesla jako "ilumináti" nebo "ďáblovo oko". Rodiče oběti jsou přesvědčeni, že za sebevraždou stojí právě challenge Momo, policie tuto verzi dosud nepotvrdila. O případu informovala rovněž TV Nova (informace jsou však mírně upraveny, např. větu policie na stížnost rodičů prověřuje, zda se Manish nestal obětí online hry, překládá jako vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že za smrtí stojí tato hra, v závěru textu se již bere souvislost jako fakt).

momo mobile

Souvislost s Modrou velrybou

Stejně jako v případě “Modré velryby” je Momo rizikovou výzvou, challenge (a současně i mem), která není centrálně řízena a jejíž náplň vytvářejí samotní uživatelé internetu. Samozřejmě i zde hrozí riziko nápodoby - děti si chtějí vyzkoušet cokoli, co je zajímavé, lákavé a třeba i dost strašidelné. A Momo může - především u menších dětí - skutečně vyvolat strach a ukvapené reakce.

Stejně jako v případě “modré velryby” není největším nebezpečím ani tak samotná výzva, ale spíše její případná popularizace prostřednictvím médií (především sítě youtuberů a bulvárních médií) a případná panika, kterou s sebou informace o výzvě doprovázené strašidelnými fotografiemi mohou vyvolat.

Je důležité, aby rodiče a učitelé informovali děti o tomto fenoménu a vysvětlili jim, že nemusí mít strach, že jde pouze o hloupou hru, jejímž cílem je pobavit se tím, že vystrašíme někoho jiného. Ze strašidelné hry lze kdykoli odejít, kdykoli ji přerušit a nikomu se nic nestane - ani hráči, ani jeho rodičům či kamarádům. Zároveň jim ale také vysvětlit, že pokud by zkusili “stát se Momo”, mohou jiným dětem skutečně vážně ublížit. Společně s dítětem pak případný Momo profil nahlašte a nechte zablokovat.

Použité zdroje:

Momo Challenge. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Momo_Challenge

Momo Challenge: 5 Fast Facts You Need to Know. Heavy.com https://heavy.com/news/2018/08/momo-challenge/

Momo Challenge. KnowYourMeme. https://knowyourmeme.com/memes/momo

Police suspect 12-year-old girl´s suicide linked to WhatsApp terror game Momo. BuenosAiresTimes. http://www.batimes.com.ar/news/argentina/police-suspect-12-year-old-girls-suicide-linked-to-whatsapp-terror-game-momo.phtml

Neuquén: denuncian que el "Juego del Momo" amenazó a una adolescente. Popular. https://www.diariopopular.com.ar/general/neuquen-denuncian-que-el-juego-del-momo-amenazo-una-adolescente-n360826

Darjeeling student kills himself, role of online killer game suspected. Hindustan Times. https://www.hindustantimes.com/india-news/west-bengal-boy-hangs-himself-devil-s-one-eye-hanged-man-scribbled-at-crime-spot/story-zqQTx7OmnUdAqtAHFyYoMJ.html

 

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

Jak citovat tento text: KOPECKÝ, Kamil. MOMO Challenge - nový druh rizikové výzvy. E-Bezpečí, roč. 3, č. 2, s. 5-9. Olomouc: Univerzita Palackého, 2018. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1318

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png