DESATERO BEZPEČNÉHO CHOVÁNÍ NA INTERNETU
OD E-BEZPEČÍ

NĚKOLIK SLOV NA ÚVOD

Internet je úžasný! Umožňuje nám objevovat nové věci, učit se, hrát hry, komunikovat s přáteli i poznávat nové lidi z celého světa. Každý den nám internet otevírá dveře do světa nekonečných možností. Ale stejně jako v reálném světě, i na internetu je důležité chovat se bezpečně a zodpovědně. Správné návyky a opatrnost nám mohou pomoci vyhnout se nepříjemnostem a užít si vše, co internet nabízí, bez obav. Pojďme se proto společně podívat na několik pravidel, která nám pomohou zůstat v bezpečí a zároveň si užívat všech výhod, které internet přináší.

1. CHRAŇ SI SVÉ OSOBNÍ ÚDAJE

Na internetu nikdy nesdílej své osobní údaje, jako jsou celé jméno, adresa, telefonní číslo nebo rodné číslo. Tyto informace mohou být zneužity k tvé identifikaci, sledování nebo dokonce krádeži identity. I když se ti zdá, že sdílení takových údajů s přáteli na sociálních sítích je bezpečné, vždy pamatuj, že se k nim mohou dostat i cizí lidé, kteří nemusí mít dobré úmysly. Ochrana osobních údajů je klíčová pro tvé bezpečí na internetu. Osobní údaje patří k tzv. digitálním stopám.

2. POUŽÍVEJ SILNÁ A UNIKÁTNÍ HESLA

Používej silná a unikátní hesla, která jsou kombinací velkých i malých písmen, čísel a speciálních znaků. Ideální jsou pak hesla v podobě frází, tedy kombinace několika nesouvisejících slov nebo věta (či její části), kterou si snadno zapamatuješ, ale která je těžko odhadnutelná. Pro každý svůj účet používej jiné heslo, abys ochránil své další účty, pokud by někdo jedno z nich získal. A pamatuj, hesla nikdy nikomu nedávej – ani kamarádům, ani lidem, kteří tě o ně požádají online.

3. AKTIVUJ DVOUFAKTOROVÉ ZABEZPEČENÍ SVÝCH ÚČTŮ

Dvoufaktorové ověření je další úroveň ochrany pro tvé online účty (třeba na Instagramu či TikToku). Kromě hesla budeš při přihlašování zadávat ještě další kód, který ti přijde například na mobilní telefon. Tímto způsobem chráníš svůj účet i v případě, že by někdo získal tvé heslo. Aktivuj dvoufaktorové ověření všude, kde je to možné, a získej jistotu, že tvé účty jsou lépe zabezpečené.

4. POZOR NA INTERNETOVÉ SEZNAMOVÁNÍ

Seznamování na internetu může být zábavné, ale je důležité být opatrný. Nikdy si nedomlouvej schůzku s někým, koho znáš pouze z internetu, aniž bys o tom řekl svým rodičům nebo důvěryhodnému dospělému. Může se stát, že osoba na druhé straně není tím, za koho se vydává, a může mít nebezpečné úmysly. Buď opatrný/á a nenech se nachytat na pěkný vzhled osoby a sliby lásky od osoby, se kterou komunikuješ! Další informace o rizikovém seznamování najdeš na našem webu www.kybergrooming.cz.

5. NIKOMU NEODESÍLEJ SVÉ VLASTNÍ INTIMNÍ FOTOGRAFIE ANI VIDEA

Nikdy nikomu neposílej své intimní fotografie nebo videa. I když ti někdo slíbí, že je nikomu neukáže, nemáš jistotu, že je nezneužije nebo nesdílí s někým dalším. Jakmile jednou takový obsah odešleš, ztrácíš nad ním kontrolu, a to může vést k nepříjemným následkům - třeba vydírání či vyhrožování. Chraň si své soukromí a nikdy se nenech přemluvit k odeslání intimního obsahu.

6. NEVĚŘ VŠEMU, CO NA INTERNETU VIDÍŠ

Na internetu se často objevují falešné zprávy, dezinformace a hoaxy, které mohou vypadat velmi přesvědčivě. Nevěř všemu, co na internetu vidíš nebo čteš, a vždy si informace ověřuj z několika důvěryhodných zdrojů. Manipulace na internetu může být velmi nebezpečná, a proto je důležité být kritický a nešířit nepravdivé informace dál. Vyzkoušet můžeš naše stránky o ověřování informací - tzv. factcheckingu.

7. NA INTERNETU SE CHOVEJ SLUŠNĚ A RESPEKTUJ OSTATNÍ

Chovej se na internetu stejně slušně jako v reálném životě - k ostatním se chovej tak, jak bys chtěl, aby se chovali oni k tobě. Nepodílej se na šikaně, urážkách nebo nenávistných komentářích. Respektuj názory a soukromí ostatních, a pokud tě někdo obtěžuje, nahlas to a zablokuj ho. Pamatuj, že i když se nacházíš za obrazovkou, tvé činy mohou mít skutečné dopady na druhé lidi. Dodržuj pravidla netikety.

8. NEOTVÍREJ PODEZŘELÉ ODKAZY NEBO PŘÍLOHY

Pokud ti někdo pošle odkaz nebo přílohu, kterou nečekáš, buď velmi opatrný. Tyto odkazy nebo přílohy mohou obsahovat viry (malware) nebo jiný škodlivý software, který může poškodit tvůj počítač nebo zneužít tvé osobní údaje. Než něco otevřeš, vždy si ověř, zda to pochází od důvěryhodného zdroje.

9. OPATRNĚ PŘI ONLINE NAKUPOVÁNÍ

Online nakupování je pohodlné, ale je třeba být obezřetný. Nakupuj jen na ověřených a důvěryhodných stránkách, které mají zabezpečenou platbu. Před nákupem si ověř, zda stránka používá bezpečnostní protokol HTTPS. Pokud něco vypadá podezřele levně, může jít o podvod. Nikdy nezadávej své platební údaje na podezřelých stránkách a vyhýbej se nabídkám, které vypadají příliš dobře na to, aby byly pravdivé. Velký pozor si dávej u nákupů na internetových bazarech.

10. NEBOJ SE POŽÁDAT O POMOC

Pokud na internetu narazíš na něco, co tě znepokojuje, rozčiluje nebo ti není příjemné, neváhej to sdělit rodičům nebo jinému důvěryhodnému dospělému. Nemusíš řešit všechny problémy sám – dospělí jsou tu proto, aby ti pomohli a podpořili tě. Společně vždy najdete řešení, které ti pomůže cítit se na internetu bezpečněji. Pomoc můžeš najít např. v naší online poradně www.napisnam.cz.

DALŠÍ UŽITEČNÉ INFORMACE

Pro bezpečné používání internetu je velmi důležité pravidelně aktualizovat všechny aplikace, operační systém a mít samozřejmě funkční a kvalitní antivirový program. Aktualizace obsahují nejen nové funkce, ale především opravy bezpečnostních chyb, které mohou chránit tvé zařízení před viry a hackery. Zastaralý software je mnohem snazším cílem pro útočníky, proto si vždy hlídej, aby tvé zařízení bylo vybaveno nejnovějšími verzemi aplikací a bezpečnostních programů. Udržování aktuálnosti je klíčem k ochraně tvého soukromí a bezpečnosti na internetu.

Je důležité být opatrný i při připojování externích zařízení, jako jsou flash disky, externí disky nebo paměťové karty, ke svému počítači. Tato zařízení mohou obsahovat viry nebo jiný škodlivý software, který může tvůj počítač infikovat. Nezapomeň vždy prověřit jakékoliv externí zařízení antivirovým programem, než k němu připojíš svůj počítač, a vyhni se používání neznámých nebo nedůvěryhodných zařízení. Tímto způsobem minimalizuješ riziko, že bys svůj počítač ohrozil škodlivým obsahem.

Vytvořil Kamil Kopecký pro Centrum prevence rizikové virtuální komunikace (E-Bezpečí)
Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (c) 2008-2024
Počet návštěv: 6041