fbpx
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

mini_zemanV posledních dnech se v prostředí českého internetu opět šíří nová varianta tzv. policejního viru. Virus - tzv. ransomware - se snaží pod záminkou porušení zákona uzamknout profily všech uživatelů operačního systému a vymáhá zaplacení "pokuty". Ta činí 2000 Kč.

 

Zaplatit ji však můžete pouze netransparentními nevystopovatelnými platebními systémy, jako je u-kash či paysafecard. Samozřejmě se jedná o sofistikovaný podvod, který se snaží vzbudit v uživatelích internetu paniku a strach z přísného trestu za porušení zákona a využít vzniklé situace k vylákání peněz, které vystrašený uživatel již pravděpodobně nikdy nespatří.

policejni_virus2014

V poslední verzi tohoto podvodu se v záhlaví objevuje fotografie českého prezidenta Miloše Zemana doprovázená nápisem Služba Kriminální Policie a Vyšetřování - Útvar pro Boj proti Kyberkriminality. Samozřejmě je text podvodné stránky plný chyb a nedostatků, nehrají např. loga v záhlaví (logo městské policie a hned vedle něj logo sdružení Bezpečný internet), v copyright poznámce text o tom, že vše probíhá pod dohledem ministerstva vnitra, Interpolu, Europolu apod.

V žádném případě neplaťte žádné částku prostřednictvím netransparentních platebních metod, ani se nesnažte uhradit dluh na policii. Zprávu ignorujte, nasaďte silný antivir a otestujte celý počítač. Tím minimalizujete možnost, že by do vašeho operačního systému tento ransomware pronikl.

Postup pro odstranění viru naleznete zde.

Za E-Bezpečí, Kamil Kopecký