Manipulaci dítěte v rámci kybergroomingu lze rozdělit do 4 hlavních etap, ne všechny pak musí proběhnout.
1. Příprava kontaktu
V úvodní fázi pachatel navazuje kontakt s vyhlédnutou obětí. Může využít např. masivní spamování dětských uživatelů sítě a náhodně je oslovovat, velmi často však také pracuje s falešnou identitou (předstírá, že je dítě) či falešnou autoritou (předstírá, že je pracovník nějaké významné instituce, firmy apod.).
2. Kontakt s obětí, budování vztahu
V další fázi usiluje o to získat si sympatie oběti a stát se pro ní virtuálním kamarádem, kterému se dítě může s důvěrou svěřit. V této fázi se snaží především získat důvěru dítěte, ale také co nejvíce osobních a citlivých materiálů o dítěti (fotografie, videa). Využívá k tomu celou řadu manipulativních technik:
Pachatel napodobuje komunikaci dítěte, chová se jako zrcadlový obraz.
(Jaké máš zvíře? Pejska. To je náhoda, já taky!).
Zrcadlení
(mirroring)
Pachatel se snaží různými způsoby získat osobní údaje dítěte.
(Dej mi své telefonní číslo, pošlu ti na něj super vyzvánění!)
Získávání osobních a dalších citlivých údajů
(phishing)
Pachatel si sestavuje profily dětí, se kterými komunikuje.
Jeden pachatel zpravidla komunikuje s více dětmi současně.
Profilování oběti
(profiling)
Pachatel nabízí dětem různé dárečky výměnou za osobní údaje.
Cílem je především získat intimní materiály a fotografii obličeje.
Vábení a uplácení oběti
(luring)
Pachatel se snaží vzbudit zájem dítěte o sexuální témata.
Nabízí dětem erotický a pornografický obsah (fotografie, videa).
Snižování zábran dětí a mládeže zaváděním sexuálního obsahu do konverzace
Pachatel se snaží izolovat dítě od rodičů, a to jak fyzicky (počítač v pokojíčku), tak i psychicky (neříkej rodičům o tom, že se spolu bavíme).
Snahy o izolaci oběti od okolí
Pachatel přestírá, že je např. dívka, která oslovuje chlapce a nabízí jim vlastní erotické fotografie či videa. Chlapci pak výměnou poskytují své vlastní fotografie či videa.
Strategie lákání skrze fotografii opačného pohlaví
Pachatel zneužívá webovou kameru a místo svého vlastního obrazu dítěti vysílá předtočenou videosmyčku.
Webcam trolling
3. Příprava na osobní schůzku
V této fázi je dítě vyzváno, aby šlo s pachatelem na osobní schůzku, např. na veřejném či neveřejném místě. Pozvánka na schůzku může být nenásilná, oběť však může být ke schůzce nucena (vyhrožováním, vydíráním apod.). V některých situacích pachatel využívá techniku překonávání věkového rozdílu mezi útočníkem a obětí (předstírá, že je např. rodič oběti, který jde dítě na schůzku vyzvednout).
4. Osobní schůzka
Na první osobní schůzce k útoku na dítě nemusí automaticky dojít, může jít o test, zda na schůzku skutečně dorazí dítě (a pachatel situaci sleduje z povzdálí). Na osobní schůzce pak zpravidla dochází k pokračující manipulaci dítěte (různé formy přemlouvání, nabídek, focení dítěte apod.), případně k útoku na oběť (sexuálnímu, fyzickému). Pozor, zážitek z první schůzky může být pozitivní, pachatelé dětem nosí např. různé dárečky, platí za ně občerstvení atd. Ke zvratu pak může dojít daleko později.
Pozor, v online prostředí děti samozřejmě komunikují také se svými vrstevníky - jinými dětmi - se kterými si domlouvají schůzky. Vždy však existuje potenciální riziko! Proto doporučujeme na schůzky chodit vždy s dospělou osobou - ideálně rodičem.