E-Bezpečí - Open Access Journal
E-Bezpečí 2022, 7(1): Page 67-71. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2660

DARK WEB - ceník českých položek a dat

Pavel SCHWEINER


Nová studie kyberbezpečnostní společnosti NordVPN analyzovala jeden z trhů dark webu, na kterém do dnešního dne bylo nelegálně prodáno více než 720 tisíc položek a kusů dat za 17,3 milionu USD (403,25 milionu Kč). Průzkum ukázal, že český pas se prodává za průměrnou cenu 88 578 Kč a občanský průkaz za cenu 26 660,35 Kč, což jsou obě nejvyšší ceny na světě za zmíněné položky.

Trh do současné doby nelegálně prodal více než 720 tisíc položek nebo kusů dat za 17,3 mil. USD (403,25 mil. Kč). Mezi položkami nalezenými po celém světě byly cestovní pasy, osobní průkazy totožnosti, řidičské průkaz, údaje o platebních kartách, e-mailech, čísla mobilních telefonů, online účty, přihlašovací údaje k bankovním účtům a kryptoměnovým účtům a další osobní údaje.

„Tento trh je pouhou špičkou ledovce. Na dark webu v této chvíli existuje více než 30 000 webových stránek. Jen 4 % celého internetu patří do surface webu, která je dostupných kterémukoliv online uživateli,” říká Adrianus Warmenhoven, odborník na kybernetickou bezpečnost v NordVPN. „Trh, který byl analyzován v naší případové studii byl vybrán, protože byl v minulosti využit velkými hackerskými skupinami, jako ta, která byla součástí krádeže dat AT&T v srpnu minulého roku (zde).”

Studie byla provedena ve spolupráci s výzkumníky v oblasti kybernetické bezpečnosti třetích stran s cílem varovat uživatele před možným nebezpečím nezákonných činností, kterých se lidé na dark webu účastní.

Průměrné ceny nalezených českých položek a dat

Úplný ceník položek naleznete na stránce výzkumu: https://nordvpn.com/research-lab/dark-web-case-study/

 Jak snížit riziko prodeje vašich dat na dark webu

„Široký rozsah údajů nabízených na těchto kriminálních trzích ukazuje, jak důležité je převzít odpovědnost za svou online bezpečnost a soukromí. Vaše kybernetická bezpečnost je ve vašich rukou. Pokud znáte rizika a vybavíte se správnými nástroji a informacemi, maximalizujete své šance na zabezpečení sebe a své rodiny,” říká odborník na kybernetickou bezpečnost Adrianus Warmenhoven. Na začátek nabízí nějaké kroky:

Metodologie: Data byla sestavena ve spolupráci s nezávislými výzkumníky specializujícími se na výzkum kybernetických bezpečnostních incidentů. Vyhodnotili jedno tržiště na dark webu a analyzovali jeho data, která zahrnovala název, cenu a zemi zásilky. Do výzkumu nebyly zapojeny žádné informace, které se týkají identifikované nebo identifikovatelné osoby (jako jsou jména, kontaktní údaje nebo jiné osobní údaje). Žádná z nabídek nebyla zakoupena ani zkontrolována důkladněji, než bylo uvedeno dříve, pro provedení výzkumu. Data byla přijata 1. dubna 2022. Směnný kurz USD ke Kč byl v době přepočtu 1 ku 23,31 (05.05.2022).

O NORDVPN

NordVPN je nejpokročilejší poskytovatel VPN na světě, jehož služby využívají miliony uživatelů internetu po celém světě. NordVPN poskytuje dvojité šifrování VPN a Onion Over VPN a zaručuje soukromí s nulovým sledováním. Jednou z klíčových funkcí produktu je ochrana před hrozbami (Threat Protection), která blokuje škodlivé weby, malware, trackery a reklamy. NordVPN je velmi uživatelsky přívětivá, nabízí jednu z nejlepších cen na trhu a má více než 5 000 serverů v 60 zemích po celém světě. Pro více informací navštivte: nordvpn.com.

Pro E-Bezpečí
Pavel Schweiner