E-Bezpečí - Open Access Journal
E-Bezpečí 2021, 6(1): Page 3-4. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2121

Vydírání dětí prostřednictvím intimních materiálů pokračuje i v novém roce, do hry vstupuje opět Snapchat. Vážné případy přebírá policie.

Kamil KOPECKÝ


V posledních třech týdnech zaznamenala online poradna projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci opětovný nárůst případů vydírání s využitím intimních materiálů. Jako nástroje útoku bývají využity především FB Messenger a Snapchat. Vzhledem k vážnosti útoku se řadou z případů zabývá Policie ČR.

“Třetina případů, které naše poradna aktuálně řeší, jsou spojeny s únikem intimních materiálů do online prostředí,” uvádí Kamil Kopecký, vedoucí poradny. Zároveň doplňuje: “V drtivé většině intimní materiály poskytnou oběti potenciálnímu pachateli dobrovolně, v rámci partnerského vztahu či flirtování. Přesto se objevují i případy, kdy pachatelé proniknou do účtu oběti a stáhnout veškeré fotografie i videa,” doplňuje.

Vydírání prostřednictvím intimních materiálů (tzv. sextortion) přitom není fenoménem spojeným pouze s dětmi, s podobnými problémy se potýkají i dospělí, např. expartneři. Počátkem ledna jsme např. zachytili případ, ve kterém expartner vyhrožoval své expartnerce, že pokud mu nevyhoví ohledně péče o dítě, rozešle její nahé fotky všem přátelům na Facebooku. 

Obětí sextortion však nejsou pouze ženy, stále častěji se terčem útoku stávají také muži - zde jsou však hlavní motivací především finanční částky, které jsou muži ochotni za utajení jejich intimních fotografií či videí vyděrači zaplatit.

Pokud vás někdo vydírá, řiďte se postupem, který je zveřejněn zde. V kostce: 

1. Nevyhovujte útočníkovi!
2. Zajistěte důkazy.
3. Neblokujte účty.
4. Upozorněte útočníka na protiprávní jednání.
5. Mějte pevnou vůli.
6. Nebojte se obrátit na specializované instituce.

Redakce E-Bezpečí