E-Bezpečí - Open Access Journal
E-Bezpečí 2020, 5(2): Page 31-32. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2016

Nová aplikace z dílny E-Bezpečí pro Apple iPad bojuje proti dezinformacím na internetu. 

Kamil KOPECKÝ


Nová aplikace, která vznikla ve spolupráci s projektem E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci, se věnuje dezinformacím v online prostředí. K dispozici je pro všechny majitele Apple iPad.

 

 

Aplikace Dezinformace a hoaxy je rozdělena do 9 samostatných částí věnovaných klíčovým tématům mediální gramotnosti. První část se věnuje důležitosti ověřování informací v online světě v souvislosti s ohromným nárůstem objemu dezinformací v posledních 10 letech. Každý uživatel internetu pak nutně potřebuje umět rozlišit, co je a není pravda, co jsou názory a co jsou fakta, proč je třeba umět si dohledávat zdroje informací a kriticky je posuzovat. Pokud se budeme umět v online světě orientovat, budeme se umět lépe rozhodovat, nenecháme se tak snadno podvést a také vystrašit.

Další části se věnují rozdílům mezi dezinformacemi, fake news a hoaxy. Nechybí také historický exkurz zaměřený na velmi známé světové dezinformace a jejich vývoj. Aplikace např. upozorňuje na různé mýty spojené s Napoleonem Bonapartem, nechybí také příklady dezinformací z období první a druhé světové války a samozřejmě propaganda v době komunismu. Součástí jsou také aktuální dezinformace spojené např. s uprchlickou krizí, 5G sítěmi, COVID-19, očkováním apod.

kapitola1 b

Samostatným oddílem jsou také základní zásady a postupy ověřování informací (fact-checkingu), a to s konkrétním ukázkami. Aplikace vysvětluje také reverzní vyhledávání informací a další cesty, jak dohledat původní zdroje informací. Součástí aplikace je také kapitola věnovaná fenoménu deepfake s ukázkami videí, která vznikla s využitím umělé inteligence.

Krátká část je věnována také různým druhům kognitivních zkreslení, kterých se při čtení informací v online světě dopouštíme. Autoři se věnují např. konfirmačnímu zkreslení, pštrosímu efektu, stádovému efektu, stereotypizaci apod. 

Aplikace se věnuje také satiře, parodiím a humoru (včetně černého humoru), které je třeba od běžných dezinformací oddělit. Nechybí ani fenomén falešných profilů “celebrit” z řad politiků a umělců, kteří se vtipným (a často i drsným) způsobem vyjadřují k aktuálním událostem.

kapitola5 d

Nechybí ani test rozpoznávání hoaxů a pravdivých informací, takže si uživatelé mohou sami vyzkoušet, zda dokáží odhalit, které zprávy kolující internetem jsou pravdivé a které nepravdivé.

Aplikaci lze doporučit všem majitelům Apple iPADů, kteří se chtějí o světě dezinformací dozvědět něco nového. Je vhodná také pro žáky 2. stupně ZŠ či studenty středních škol.

Aplikaci si můžete stáhnout prostřednictvím AppStore.

 

Kamil Kopecký
E-Bezpečí