E-Bezpečí 2025, 10(1): Page 23-25. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=4529

Konference „Digitální děti“ ve Šternberku nabídla inspiraci, varování i praktické rady

Pavel SCHWEINER


Jak vnímají děti digitální svět? Jak je naučit bezpečnému pohybu v digitálním prostředí, chránit svou digitální identitu a rozpoznávat hrozby? Těmito otázkami se zabývala konference „Digitální děti“, která se konala 15. května 2025 v Kulturním domě ve Šternberku. Cílem akce bylo porozumět online realitě, ve které dnešní děti vyrůstají, a nabídnout odborný pohled na rizika, ale i příležitosti, které digitální prostředí přináší – nejen dětem, ale i dospělým.

Na konferenci vystoupili přední odborníci na digitální bezpečnost, prevenci kriminality i psychologii. Program zahájil Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni, který se ve svém vystoupení věnoval dopadům technologií na duševní zdraví a vzdělávání – tématu, kterému se dlouhodobě věnuje v rámci programu Jeden svět na školách. Ondřej Moravčík z Policie ČR se ve svém příspěvku věnoval tématu dětských sebevražd v souvislosti s digitálním světem. Zuzana Slabá představila kampaň „Prokoukl to! A ty?“, zaměřenou na nástrahy a podvodné praktiky v online prostředí. Za Policejní prezidium ČR vystoupili Pavla Veselá a Ladislav Beránek, kteří apelovali na opatrnost při budování digitální identity dětí a upozornili na rizika kyberpodvodů. Významný prostor dostali i zástupci akademické sféry – Kamil Kopecký a Lukáš Kubala z E-Bezpečí, Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se dlouhodobě věnují rizikovému chování dětí na internetu i smysluplnému využití umělé inteligence. Lucie Kosová ze sdružení CZ.NIC přinesla inspiraci, jak udržovat digitální rovnováhu a bezpečné online návyky. Dominika Herdová z O2 chytrá škola představila programy digitálního vzdělávání. Tereza Trčková přiblížila aktivity Ministerstva vnitra v oblasti kybernetické prevence.

konference_2.jpg konference_1.jpg konference_3.jpg

„Téma bezpečnosti dětí v digitálním prostředí je dnes zásadní. Uvědomujeme si, jak hluboký vliv může mít online svět na psychiku i chování dětí. Chtěli jsme proto toto téma otevřít a upozornit na rizika kyberprostoru, ale zároveň nabídnout konkrétní cesty prevence, osvětu i inspiraci, jak digitální technologie využívat smysluplně a bezpečně,“ uvedla Veronika Machowská, ředitelka MAS Šternbersko, která akci společně s projektem E-Bezpečí organizovala.

konference_0.jpg  konference_4.jpg

Kromě samotných přednášek konference přinesla také prostor pro osobní setkání a sdílení zkušeností. Účastníci mohli během přestávek neformálně diskutovat s přednášejícími, doptat se na konkrétní témata, získat praktické tipy pro bezpečné používání technologií v životě dětí a inspirovat se osvědčenými přístupy z různých oblastí. Právě tato otevřená atmosféra a prostor pro dialog napříč generacemi i profesemi vytvořily silný dojem, že prevenci v digitálním světě může napomoci každý. Součástí programu bylo také anonymní hlasování přes platformu Slido, které nabídlo zajímavý pohled na vnímání rizik a prevence z pohledu samotných účastníků. Většina z nich se shodla, že mezi nejčastěji narůstající rizika v online prostředí patří sexting a kyberšikana, tedy sdílení intimních materiálů a záměrné ubližování přes internet. Odráží se v tom i zkušenosti z praxe – polovina respondentů uvedla, že se již setkala s případy, kdy kyberšikana přispěla k psychickým problémům dítěte. Z hlasování zároveň vyplynulo, že účastníci nepovažují ochranu dětí ze strany rodičů za dostatečnou – většina jim udělila nízké hodnocení. Pokud jde o to, co dětem nejvíce pomáhá k bezpečnému chování online, jasně převažovala odpověď osvěta a vzdělávání. Důležitým faktorem je podle nich také dohoda mezi rodiči a dětmi na pravidlech. Naopak zákazy nebo přímý dohled účastníci vnímají jako méně efektivní. Za největší hrozbu v online světě účastníci označili online predátory, tedy osoby, které děti manipulují a zneužívají. V těsném závěsu následovala ztráta soukromí spojená s neuváženým sdílením osobních údajů a vytvářením digitální stopy.

Organizátoři děkují všem přednášejícím i účastníkům za aktivní zapojení a těší se na další spolupráci. Konference potvrdila, že otevřená komunikace, sdílení zkušeností a praktické vzdělávání jsou klíčem k bezpečnější a odpovědnější digitální budoucnosti.

Slido_1.jpgSlido_5.jpgSlido_4.jpgSlido_3.jpgSlido_2.jpg

 

pro E-Bezpečí
Pavel Schweiner a MAS Šternbersko
Univerzita Palackého v Olomouci