E-Bezpečí 2023, 8(2): Page 77-78. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=3730

Internetoví podvodníci na Facebooku předstírají, že jste porušili podmínky služby a musíte si svůj účet ověřit, jinak bude uzamčen či zrušen. Jde však o podvod (phishing).

Kamil KOPECKÝ


Možná jste to zažili také - někdo neznámý vás prostřednictvím Messenger v prostředí Facebooku oslovil s tím, že váš účet či vaše stránka porušují podmínky služby a je nutné je ověřit, aby nedošlo k jejich blokaci či přímo smazání. Text zprávy je obvykle doprovázen logem Meta Platforms (či jiným logem v modré barvě), názvy účtů pak často evokují, že by mohlo jít skutečně o hlášení od firmy Meta. Jde však o podvod - phishing, jehož cílem je vylákat z vás přihlašovací údaje a odcizit vám váš účet.

Součástí zpráv je totiž odkaz na stránky, na kterých máte ověření svého účtu provést, ve skutečnosti však předáte vaše přihlašovací údaje online podvodníkům. Jazyk zpráv ve vás má vyvolat pocit, že jde o něco skutečně důležitého, a snaží se váš přesvědčit k ukvapené reakci - kliknutí na odkaz ve zprávě. Ostatně na tomto principu fungují i jiné phishingové zprávy. Meta velkou část těch zpráv blokuje, bohužel ne všechny.

Ukázky:

metapodvod1.png

Na první pohled vidíme celou řadu jazykových chyb (pravopis, gramatika, nedokončené či chybně napojené věty atd.). To však nemusí být pravidlem, s využitím moderních překladačů může být přeložený text velmi kvalitní.

 metapodvod2.pngmetapodvod3.png

Pokud vám přijdou obdobné zprávy, nenechte se vyděsit, neklikejte na žádné odkazy a zprávu jednoduše smažte (případně nahlaste skutečné firmě Meta Platforms).

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký