Co je to polarizace, jak funguje a čím je riziková?
Kamil KOPECKÝ
K velmi častým informačním poruchám (kognitivním zkreslením) patří tzv. POLARIZACE, neboli černobílé vidění světa či černobílá perspektiva (my vs. oni).K polarizaci může docházet mimoděk a nevědomky, ale také cíleně - velmi často je totiž využívána v rámci politických kampaní k rozštěpení společnosti na dva opačné protipóly, přestože ve skutečnosti tyto protipóly proti sobě nestojí (či původně nestály). Polarizace je také častým nástrojem dezinformačních kampaní.
Několik příkladů polarizace:
BUĎ JSI PRO MIGRACI, NEBO JSI PROTI MIGRACI
Ve skutečnosti většina populace nepodporuje nekontrolovanou migraci, ale kontrolovaná migrace jí nevadí - třeba ze Slovenska, Vietnamu apod. Většina nezastává žádný z extrémů.
BUĎ JSI PRO OČKOVÁNÍ, NEBO JSI PROTI OČKOVÁNÍ
Ve skutečnosti si většina očkovaných dobře uvědomuje rizika, která jsou s očkováním spojena, neignorují je, nezastávají extrémní postoje.
MLADÍ VOLÍ KANDIDÁTA 1, STAŘÍ VOLÍ KANDIDÁTA 2
Ve skutečnosti volí kandidáty 1 a 2 jak mladí, tak staří, jen v různých poměrech... u jednoho mohou převažovat mladí, ale samozřejmě má podporu i starších voličů.
PRAHA VOLÍ KANDIDÁTA 1, ZBYTEK REPUBLIKY KANDIDÁTA 2
Ve skutečnosti dostali kandidáti 1 a 2 hlasy jak v Praze, tak i mimo Prahu, v Praze pouze dostal více hlasů kandidát 1, ve zbytku republiky kandidát 2. Jejich voliči jsou ale na celém území.
NA VENKOVĚ ŽIJÍ NEVZDĚLANÍ HLUPÁCI, VE MĚSTECH VZDĚLANÍ INTELEKTUÁLOVÉ
Ve skutečnosti vzdělaní i nevzdělaní žijí naprosto všude, jak ve městech, tak i na vesnici.
Nenechme se strhnout do extrémů, svět není černobílý, ale barevný.