E-Bezpečí 2022, 7(2): Page 26-29. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2794

Varování - online vyděrači maskovaní za identitou dívek vás zmanipulují k masturbaci, pořídí vaše snímky a poté vyhrožují, že vaše videa zveřejní s titulkem, že vás zachytili při masturbaci před dítětem! A pokud jim nezaplatíte, zničí vám vaši kariéru.

Kamil KOPECKÝ


Poradna E-Bezpečí Univerzita Palackého v Olomouci zachycuje stále více případů mužů, které v online prostředí neznámé “ženy” přesvědčily ke společné masturbaci a poté muže začaly vydírat s tím, že materiály zveřejní s titulkem, že muži masturbovali před dítětem. A pokud nebudou platit, dokáží jim tímto způsobem zničit kariéru a v podstatě celý život. Nálepky sexuální predátor se pak do konce života nezbaví.

 

Toto jednání se označuje jako tzv. sextortion, tedy vydírání, při kterém jsou zneužívány intimní materiály, zpravidla fotografie či videa. Sextortion se týká jak dětských uživatelů internetu, tak i dospělých. 

Na počátku komunikace pachatelé maskovaní za profily žen předstírají, že mají o muže v online prostředí zájem a zpravidla také muže osloví jako první. Postupně přejdou ke stále důvěrnější komunikaci, která přeroste v komunikaci intimní, doprovázenou zpravidla společnou virtuální sexuální aktivitou, realizovanou například prostřednictvím webkamery. Vše si ovšem pachatelé zaznamenávají a jakmile mají dostatek citlivých materiálů (fotografií, videí), začnou oběť vydírat. 

Smutným faktem je, že závadové materiály, které následně útočník zneužije, jsou poskytnuty zcela dobrovolně a s vědomím oběti. Každý by se měl zamyslet nad tím, komu ukazuje své intimní partie a s kým sdílí svoje sexuální potřeby či hrátky,” uvádí mjr. Václav Písecký z Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. 

Zároveň doplňuje: “Je velmi nerozumné provozovat sexuální hrátky online s někým, koho v reálném životě neznáme. Nikdy si nemůžeme být jistí, co s těmito materiály neznámý protějšek nakonec udělá. Není výjimkou, že tyto materiály jsou používány k vydírání obětí i opakovaně. Stejně tak je poměrně časté, že i přes splnění agresorových požadavků, jsou nakonec zveřejněny. Oběť, která sama a dobrovolně, tyto materiály pořídila, nemá absolutně žádnou kontrolu nad jejich dalším osudem.

To bohužel potvrzují i případy z poradny E-Bezpečí, pachatelé obětem sdělili, že fotografie či videa, která od obětí získali, zveřejní… a navíc je doplní o informaci, že osoba, který je na fotografiích zachycená, masturbuje před dítětem. Tato vysoce citlivá informace může oběť skutečně vyděsit - oběť se obává, že zveřejněním může přijít např. o svou klientelu, kariéru, rodinu apod. Proto je ochotna platit a platit… Problémem je, že i v případě zaplacení nemá oběť žádnou jistotu, že tyto citlivé materiály z internetu zmizí.

Mjr. Václav Písecký k situaci dodává: “Bohužel jako většina podobných typů útoků, i tento počítá s určitou lidskou hloupostí a naivitou. Je to další z řady závadového chování online, kterému by šlo velmi snadno zabránit, pokud by se oběti chovaly odpovědněji a obezřetněji.

Oběti velmi často očekávají snadné řešení - např. zablokování profilu vyděrače a odstranění závadného materiálu z internetu. To vše však reálně nejde, profil pachatele sice můžeme zablokovat, je však pro něj snadné vytvořit si další profily a pokračovat ve svém jednání. Stejně tak není možné zcela z internetu intimní fotografie či videa vymazat, pachatelé je mají k dispozici ve svém lokálním úložišti a mohou je kdykoli na internet opětovně nahrát.

Pozitivní zprávou je, že pokud oběť vyděrači nezaplatí, v 99 % případů pachatel materiály nezveřejní. Negativní zprávou je, že velká část obětí nevydrží tlak, který na ně vyděrači vyvíjejí, a zaplatí. Pachatelé obvykle komunikují ze zahraničí (Pobřeží slonoviny, Ghana, JAR apod.) a je vysoce pravděpodobné, že se oběti se svými finančními prostředky již neshledají.

sextortion_info.jpg

Pavel Schweiner, poradce a expert na kybernetickou kriminalitu týmu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci doplňuje: “Muži, ale pozor i ženy jsou oslovováni z různých platforem,  například prostřednictvím Instagramu či Facebooku. Velmi často se stává, že první kontakt s obětí je veden právě ze strany útočníka. Útočníci si dokáží vytipovat osamělé muže, nebo ženy, s kterými dokáží poměrně rychle navázat virtuální vztah.” 

Schweiner dále dodává: “Většinou však útočníci neustále využívají různé druhy online seznamek. V oběti se pak útočník - poté, co získá intimní velmi choulostivé materiály - snaží agresivním způsobem vyvolat strach. Pomocí něj pak dokáže oběti přimět k tomu, aby co nejrychleji plnily jejich požadavky spojené především s platbou. Nebojí se podvrhnout chat, který se tváří tak, že jejich intimní materiál je sdílen, a dokonce využívají Youtube, kam video pověsí jako zatím neveřejné, čímž opět v oběti vzbudí velkou obavu, že se takové video v případě nezaplacení bude velmi rychle šířit.

U vydírání a dalších rizikových jevů spojených s online prostředí je zásadní prevence - tedy uvědomit si rizika, která se se sdílením intimních materiálů neznámým osobám pojí. V České republice se mnoho pozornosti věnuje především preventivním aktivitám cíleným na děti a dospívající, neměli bychom však zapomínat ani na dospělé, kteří často nejsou s internetovými riziky seznámeni a stávají se terčem vydírání, ale také různých druhů internetových podvodů

pripad_vyderacka.jpg kata_furisova_vyderacka.jpg

Příklady vyděračských profilů.

Další související texty:

Co dělat, když vás někdo vydírá?
Co je sextortion

Tématu sextortion se také věnuje jeden díl našeho cyklu Prevíti na síti.

Pokud byste se dostali do krizové situace, neváhejte a kontaktujte naši poradnu www.napisnam.cz. Tým poradců je schopen vám pomoci problém vyřešit!

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci