V případě dětí je především nutné a důležité dodržovat několik zásad:
V souvislosti se sdílením fotografií dětí je důležité upozornit na fenomén, který se nazývá sharenting. Termínem sharenting označujeme nadměrné používání sociálních médií (a obecně internetových služeb) rodiči, kteří zde aktivně sdílejí obsah, ve kterém figurují jejich děti. Sharenting má mnoho různých podob, od veřejných či soukromých fotogalerií (např. na serveru Rajče.net), blogů zaměřených na děti, profilů dětí založených bez jejich souhlasu (včetně prenatálních profilů), stejně jako vkládání velkého množství fotografií dětí na profily rodičů v prostředí sociálních sítí.
Sharenting představuje velmi často problém pro dospívající děti, které začínají být v online prostoru aktivní a postupně si zde budují svou virtuální identitu. A najednou zjistí, že na internetu už je mnoho fotografií např. z jejich dětství, na kterých jsou zachyceny třeba v nedůstojné či nepříjemné situaci (viz právě zmíněné sezení na nočníku, nahaté dítě třeba u bazénu či u moře, dítě, které pláče, které je umazané od přesnídávky apod.). A teď si představme, že se k těmto fotografiím mohou dostat jejich spolužáci a vystavit tak naše dítě posměchu a ponižování přímo ve třídě! Toto bychom si jako rodiče měli uvědomit kdykoli, kdy do online prostředí nahrajeme fotografie či videa našeho dítěte.
V těchto dnech sbíráme data pro nový výzkum zaměřený na sharenting u českých rodičů, který realizujeme ve spolupráci s firmou Microsoft. Výzkum mapuje, jak moc je sharenting v České republice rozšířen, jaké materiály o svých dětech rodiče sdílejí, zda se dětí ptají na souhlas se zveřejněním apod. Výsledky budou k dispozici počátkem nového školního roku (září 2022).
Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký
{loadposition souvisejici}