E-Bezpečí 2022, 7(1): Page 1-2. Univerzita Palackého v Olomouci. ISSN 2571-1679.
Online: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2472

Vydírání zvané sextortion neustává ani v novém roce. V průběhu ledna evidujeme dosud 11 případů.

Kamil KOPECKÝ


Sextortion patří k velmi nepříjemným a nebezpečným formám vydírání, při kterém jsou využívány intimní materiály, které vyděrač vyláká od oběti a poté je zneužije. S vydíráním tohoto typu se setkáváme v prostředí sociálních sítí či komunikačních nástrojů (WhatsApp), stále častěji však na něj narážíme také v prostředí různých online seznamek (Tinder). V posledních letech obdobných případů neustále narůstá, mnoho z nich se však nikdy nedostane k policii a vyděrači nejsou dopadeni. Klesá také věk vydíraných - vydírání se týká bohužel i dětí.

Obvyklý postup vyděrače je velmi jednoduchý - nejprve dojde k "náhodnému seznámení" (např. pomocí sociální sítě či běžného komunikačního nástroje - Messenger, WhatsApp), případně cílenému seznámení prostřednictvím některé zahraniční seznamky. Následně začne probíhat fáze budování důvěry, která rychle přechází k výměně intimních materiálů (tzv. nudesek). Jakmile dojde k úniku intimní fotografie či videa, pachatel začne oběť vydírat a požadovat různé finanční částky. A přestože oběti částky zaplatí, vydírání dále pokračuje.

Sextortion se týká jak dospělých, tak i dětí, v posledních letech dokonce narůstá počet případů vydíraných chlapců, kteří se nechali nachytat na profil atraktivní dívky a přistoupili na vzájemnou výměnu intimních materiálů či dokonce na “živý” kybersex, v průběhu kterého však byli pachatelem natočeni a opětovně vydíráni.

17. leden 2022 
Dobrý den, psal jsem si s holkou na internetu, bohužel se z toho vyklubal chlap který Po mně chce peníze, nebo prý zveřejní moje fotky. (Radek, 15 let)

leden 2022 
Dobrý den, poslal jsem nudesky s osobou, s kterou jsem si psal na Tinderu a poznal jsem ji v Kanadě. Udělal jsem hloupost. A ona mě teď vydírá, že to pošle všem na IG a že mi zničí život atd. Chce po mně peníze. Já jí je poslal, ale ona chce furt víc a víc (vek 19)

Případy, které zachycujeme a řešíme v poradně E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci, se bohužel často nedostávají na policii - oběti se bojí policii kontaktovat, stydí se, obávají se sekundární viktimizace, nechtějí, aby jejich materiály viděly další osoby, bojí se vyšetřování atd. Proto také oficiální policejní statistiky kyberkriminality nezachycují reálný stav v této oblasti, ale pouze situace, které byly skutečně ohlášeny. Jaká je však skutečná prevence tohoto fenoménu v celé populaci nikdo přesně netuší.

Stali jste se obětí sextortion a nevíte, jak postupovat? Obecné rady naleznete zde, samozřejmě se můžete obrátit také na naši poradnu, která je k dispozici na www.napisnam.cz. Pomoci vám mohou také naše videa k tomuto tématu.

Poděkování: Děkujeme všem donátorům, kteří činnost naší poradny v roce 2021 podporovali, ať už jde o Statutární město Olomouc a Ostrava, Olomoucký kraj, Ministerstvo vnitra ČR či společnost O2 Czech Republic.

Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký