“Úloha rodiče v oblasti prevence rizikového chování je naprosto klíčová, právě rodič má na dítě zásadní vliv - ovlivňuje, jakým způsobem bude online nástroje jeho dítě využívat, jak bude reagovat v kritických situacích, zda se dokáže vyrovnat např. s všudypřítomnou nenávistí apod.”, uvádí Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Zároveň dodává: “Pozitiva internetu jasně převažují nad jeho negativy, není tedy třeba internet démonizovat. Na druhou stranu je nutné s možnými riziky počítat a naučit děti správně na takto rizika reagovat.”
Úlohou online videokurzu E-Bezpečí pro rodiče je zpřístupnit rodičům zajímavým audiovizuálním způsobem klíčová témata spojená s online bezpečností. Zároveň jim poskytnout možnost okamžitě krizové situace nahlásit, případně problém zkonzultovat s živými poradci. V letošním roce rovněž plánujeme nasadit do našich videokurzů inteligentní chatboty, kteří dokáží s velkou částí dotazů pomoci v režimu 24/7.
“V letošním roce rovněž budeme spouštět nový videokurz zaměřený na mediální gramotnost, který právě dokončujeme a koncem ledna otevřeme všem zájemcům. Zatím jsme si předtočené videopřednášky vyzkoušeli na cca 200 studentech učitelství a podle jejich reakcí věříme, že bude o kurz velký zájem. Mediální gramotnost je totiž v současnosti zcela zásadní - každý den jsme v prostředí sociálních sítí doslova bombardováni velkým množstvím informací… a je zcela zásadní a klíčové naučit se rozlišit, které z nich odpovídají skutečnosti a které z nich jsou spíše dezinformacemi či misinformacemi,” dodává Kamil Kopecký.
Podrobnosti o videokurzech projektu E-Bezpečí naleznete na https://e-bezpeci.cz/videokurzy.
Redakce E-Bezpečí